Aki egész életében családi házban lakott, annak a gyűjtőkémény kifejezés minden bizonnyal nem sokat mond. Ellenben az, aki régebbi építésű társasházban lakik, nem csak magával a fogalommal, hanem az általa okozott kellemetlenségekkel is találkozhatott már. A probléma forrása lényegében annyi, hogy a gyűjtőkémény gyakori megoldás volt az 1950 és 1985 között épült, téglaépítésű társasházakban. Az azóta eltelt évtizedek során azonban a fűtési technológiák jelentősen korszerűsödtek és a két megoldás mára gyakorlatilag nem kompatibilis egymással. Mostani bejegyzésünkben először röviden bemutatjuk a gyűjtőkémény fogalmát, majd kitérünk az általa okozott problémákra és a megoldási lehetőségekre is.
Mit jelent a gyűjtőkémény és hol használnak ilyet?
A gyűjtőkémény tehát a régebbi, téglaépítésű társasházakban jellemző megoldás, ahol kettősfalú és szimplafalú kivitelben is találkozhatunk vele. Feladata, hogy az egymás felett lévő lakásokból kilépő égéstermékeket elvezesse – lényegében az egymás felett elhelyezkedő lakások egy közös kéményt használnak. A megoldás műszaki kivesézése nélkül azt mondhatjuk, hogy hosszú éveken keresztül működőképes megoldást jelentettek, a problémát nem is kifejezetten a gyűjtőkémény, hanem a fűtési rendszerek korszerűbbé válása okozza.
Hogyan „működik” egy gyűjtőkémény?
Működési elvükben nem térnek el jelentősen a hagyományos, gravitációs elven működő kéményektől, a gyűjtőkéményből is a huzat hatására távozik a fűtőegységek termelte égéstermék. A korábban használatos megoldások, ismertebb nevükön az úgynevezett turbós kazánok esetében ez az égéstermék meglehetősen magas, 110-180 °C hőmérsékletű volt, amely elgőzölte egyúttal a különböző égéstermékeket is. A huzat elvén történő működéshez pedig tökéletes a füstgáz magas hőmérséklete.
Mikor szükséges a kémény felújítás?
A fűtési rendszerek fejlődésével és az olyan szempontok megjelenésével, mint a környezettudatosság és a minél jobb energiahatékonyság, a turbós kazánok meghaladottá, elavulttá váltak. Uniós rendelkezések folytán 2016. július 1-től kizárólag a korszerűbb és jobb energiahatékonysággal rendelkező kondenzációs gázkazánok forgalmazhatók, 2018. második felétől pedig beüzemelni is csak ilyen típusokat lehet.
A kondenzációs kazán képes az az égéstermék hőjének újbóli hasznosítására, jelentősen javítva ezzel hatékonyságukat. Azonban a belőlük kilépő füstgáz hőmérséklete alacsony, a turbó kazánok 110-180 °C értékével szemben nagyjából 40-80 °C között mozog. Ez a hőmérséklet azonban jellemzően nem elegendő a szükséges huzat kialakulásához és az égéstermék sem tud teljes mértékben távozni a kéményből.
További problémát okoz, hogy a gyűjtőkémény nem képes kezelni a keletkező kondenzvizet sem, amely annak visszafolyásához vezethet. Emellett pedig a kondenzációs kazán füstgázából kicsapódó savak megléte is komoly gondokat okozhatnak a kémény belsejében.
Megoldás lehet a kéménybélelés kondenzációs kazánhoz?
A probléma akkor jelentkezik, amikor valamelyik lakó lecserélné fűtési rendszerét, azonban a jogszabályok csak kondenzációs kazánra teszik ezt lehetővé, amely viszont nem üzemelhet turbós kazánok mellett. Megoldás lehet a gyűjtőkémény kibontása és helyette valamennyi lakáshoz egyedi kémények kialakítása, amely azonban költséges és időigényes, ráadásul nem is minden esetben megvalósítható.
Másik, hatékonyabb alternatíva a Krea K2+ kémény béléscső rendszer beépítése, azaz a kémény bélelése, amely akár turbós és kondenzációs kazánok egyszerre történő használatát is lehetővé teszi – feltéve, hogy a lakóknak sikerül megegyezni ebben, az egyes lakások vonatkozásában eltérő anyagi terhet eredményező korszerűsítésben. A kémény jellemzően a társasház közös tulajdonába tartozik, így mindenképpen a tulajdonosok egyetértése szükséges a vele kapcsolatos kérdésekben való döntéshez.
Harmadik útként megjelentek olyan zárt égésterű hagyományos kazánok, amelyek elérik a kondenzációs hatásfokot és csatlakoztathatók a gravitációs gyűjtőkéményhez is – mivel viszonylag újszerű megoldás, így a gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban jelenleg kevés tapasztalat áll rendelkezésre.