A cirkulációs szivattyú egy nagyszerű kiegészítője a használati melegvíz rendszereknek. Sokkal kényelmesebb és gazdaságosabb vízhasználatot tesz lehetővé. Ezért érdemes elgondolkodni a beépítésén, hogyha azt tapasztaljuk, hogy nem megfelelő a meleg vízellátás az otthonunkban. De mikor adódhat ilyen probléma és milyen esetben alkalmazható a cirkulációs szivattyú? Egyáltalán, hogyan működik?
Cirkulációs szivattyúval kényelmesebb az élet
Ennek pedig egyszerű oka van! A felgyorsult, kényelmet igénylő világunkban manapság már mindent azonnal szeretnénk. Pedig néhány évtizeddel ezelőtt már az is nagy számnak számított, ha egyáltalán víz folyt a csapból nem, hogy az még meleg is legyen. Sajnos még manapság is tapasztalni hazánkban harmadikvilágbéli állapotokat, ahol nem örülhetnek nap, mint nap a csapból folyó ivóvíznek, meleg fürdővíznek. Azonban most a cirkulációs szivattyú kapcsán az átlagos háztartások kerülnek górcső alá.
Vegyünk egy egyszerű példát, amivel sokan nap, mint nap kénytelenek szembesülni a cirkulációs szivattyú hiányából fakadóan. Reggel munkába indulás előtt három opció áll a rendelkezésünkre, amennyiben zuhannyal szeretnénk indítani a napot. Vagy kockáztatjuk a késést, mert több percen át folyatni kell a vizet a csapból, míg az felmelegszik, vagy korábban kelünk emiatt. Esetleg bevállaljuk a nem túl kellemes hideg zuhanyt, ami minden bizonnyal nagyobbat üt majd, mint a legfeketébb kotyogós kávé.
Ellenben, ha a rendszerben dolgozik egy cirkulációs szivattyú, akkor a csap kinyitásakor azonnal élvezhetjük a melegvíz áldásos hatását. Nem kell több tíz liternyi vizet elpocsékolni minden alkalommal, amikor fürödni, zuhanyozni szeretnénk. A cirkulációs szivattyú jó szolgálatot tesz a nagyobb társasházakban, panelekben vagy az emeletes családi házakban. Bárhol, ahol mindig időbe telik, míg a melegvíz eljut a kazántól, egészen a víznyerő helyig.
A beépítése általában az újépítésű rendszerek esetében egyszerűbb, de utólag is megoldható, viszont költségesebb megoldás. Minél nagyobb az épület, annál többet lehet spórolni a használatával. Egyébként a mai modern változatok kifejezetten energiatakarékosnak számítanak. A beépítését bízzuk szakemberre, mert nem elég csak beépíteni a szivattyút egy adott csőszakaszon, mivel szükség van egy cirkulációs vezeték kiépítésére is a melegvíz vezetékkel párhuzamosan.
Kellemes légkört teremt a fűtési keringető szivattyú
Ha már szó esett a használati melegvízről (HMV), akkor ne hagyjuk szó nélkül a fűtőközeg keringetésére szolgáló berendezést sem. Elvégre ez is legalább annyira fontos feladatot lát el, mint a cirkulációs változat. A fűtési keringető szivattyú a felépítése révén képes közvetíteni a folyadék áramoltatásához szükséges energiát a rendszerben. Ez a típus az örvényszivattyúk kategóriájába tartozik. Az áramlástechnikai gépek kategóriájába is szokták sorolni, amiket előszeretettel alkalmaznak a vegyiparban, energiaiparban, gépiparban és természetesen az épületgépészetben is.
A fűtési keringető rendszert össze lehet hasonlítani a vérkeringéssel. Az a testrészünk amelyikben gyengén kering a vér, általában mindig jobban fázik. Gyenge keringés esetén a kazántól távoleső fűtőtestek nem melegednek át megfelelő módon, ezért képtelenek a megfelelő hőmérsékletűre fűteni a teret. Ilyenkor sokan termosztáttal próbálják orvosolni a dolgot, de ezzel akár ronthatnak is a helyzeten a költségek tekintetében.
Magával a szobatermosztáttal nincs gond, mert valóban praktikus eszköz, de addig küldi a jelet a kazánnál elhelyezett vevő egységnek, amíg a helyiség fel nem melegszik a beállított értékre. Ez pedig nagyon sok ideig eltarthat, hogyha a rendszerben alacsony a nyomás egy minőségi fűtési keringető szivattyú hiányából fakadóan.
További előnyük, hogy szinte egyáltalán nem igényelnek karbantartást és nagyon csendesek. Ha kizárólag csak a közvetlen életterünkben van lehetőség a telepítésére, akkor sem válik zavaróvá a hangja. Legalábbis akkor, hogyha megfelelően működik. Ezek az épületgépészeti eszközök hozzájárulnak a kényelmes és energiatakarékos otthonok megteremtéséhez.