A tetőtér beépítése remek lehetőséget kínál, ha szeretnénk megnövelni a helyiségek számát az otthonunkban. Értékes helyet nyerhetünk, viszont mit sem ér az egész, ha nem jut be természetes fény az új szobákba. A VELUX tetőtéri ablak a minőségi nyílászárók közé tartozik. Nem véletlen ez az egyik leginkább ismert név a vásárlók körében. Értelemszerűen ebben az esetben a tető dőlésszögéből fakadóan nem építhető be hagyományos nyílászáró, ezért kimondottan erre a célra kifejlesztett tetőablakra lesz szükség.
A VELUX tetőtéri ablak kiválasztása összetett feladat
Azt hihetnénk, hogy elég csak rábökni egy az árban és méretben megfelelő modellre, ez viszont még korántsem jelenti azt, hogy az a későbbiekben megfelel majd az igényeinknek. Számos dolgot érdemes figyelembe venni a tetőablak vásárlás során. Nem véletlenül szokták szakember segítségét kérni, mert így biztosan a célnak megfelelő változat kerül majd a helyére. Ugyanakkor, azért nem árt, ha laikusként is képbe kerülünk azzal, hogy annak a bizonyos modellnek milyen szempontok szerint történik a kiválasztása és a beépítése.
Nagyvonalakban arról, hogy mi alapján kell pl. egy VELUX tetőtéri ablakot kiválasztani:
- Első lépésként győződjünk meg a megfelelő méretről
- A nyitási típus is meghatározó szempont
- Az ablakkilincs elhelyezkedése sem mindegy…
- … ahogy az ablakkeret anyaga sem
- A szigetelést illetően lényeges az üvegezés típusa
- A beépítőtermékek kiválasztását sem szabad elhanyagolni
- A hőszigetelő keretre szintén figyelnünk kell
- Végül pedig a párazáró fóliagallérokat is be kell szereznünk
VELUX tetőablak beépítése szakszerű módon
Nagyon fontos, hogy hozzáértő kezek révén történjen a beépítés, mert többek között az sem mindegy, hogy hol bontjuk meg a tetőt. Hol lesz egyáltalán kialakítva a nyílás, amibe megtörténik a Velux tetőtéri ablak beépítése? Egyáltalán alkalmas a régi tetőszerkezet egy vagy több tetőtéri ablak fogadására? Az is lehet, hogy előtte meg kell erősíteni, egy két deszkát vagy lécet ki kell cserélni. Ha már a minőségi Velux tetőablak beépítése mellett döntöttünk, akkor azt vigyük véghez profi módon, mert mit sem ér egy jó ablak, ha a fogadóközeg nincs megfelelő állapotban.
A nyílás kialakítása precizitást igényel a VELUX tetőablak beépítése során. Cseréptető esetében mindenképpen teljes cserépsornál kell kezdeni a beépítést azért, hogy az alsó burkolókeret illeszkedjen. Így a későbbiekben nem kell a beázás miatt aggódni. A különböző márkák esetében a szerelőlécek távolságára is figyelni kell. Ez a VELUX esetében +45 mm. Gondosan fel kell tűzni a tetőfóliát, a tetőlécek közét pedig kemény szigetelőanyaggal kell kitölteni. Ezt követi a működési hézagok beállítása.
A külső páraáteresztő fólia gallért is fel kell ragasztani, ami a VELUX tetőablak esetében egy butil csíkkal történik. Nem ritka, hogy a szélzáró beépítését is meg kell oldani, ami tubusos fóliaragasztóval oldható meg. Ez a kihajtogatott tetőfólia és a fólia gallér közé kerül.
Innentől felgyorsulnak az események a burkolókeret felszerelésével és a cserépfedés visszaállításával. A legfontosabb lépés ilyenkor a cserepek megfelelő méretre vágása, amik nem lehetnek sem túl nagyok, sem túl kicsik.