A vizes falak szigetelése bizony a legkevésbé sem egyszerű feladat, ám régebbi házak esetében bizony gyakorta szükségszerű. Ennek alapvetően igen egyszerű oka van, tudniillik az évek során a falak természetes kopása, az időjárási viszontagságok, valamint a nem megfelelő vakolat következményeként a falak vizesedése jelentős problémát okozhat. Ez nem csupán esztétikai gond, hanem komoly strukturális károkat is eredményezhet, ami hosszú távon akár az épület szerkezeti stabilitását is veszélybe sodorhatja.
A vizes falak szigetelése tehát nem csupán egy esztétikai kérdés, hanem alapvető annak érdekében, hogy az ingatlan biztonságos legyen és élettartama ne rövidüljön le drasztikusan. Jó hír, hogy a vizes falak szigetelése különböző módszerekkel is történhet, függően a probléma súlyosságától és az épület – illetve falazat – típusától. Gyakori megoldások közé tartozik a falak injektálása, a vizes falak szigetelése acéllemezzel, valamint a különböző, speciális vízszigetelő anyagok használata is. Mindegyik metódus különböző előnyökkel – és olykor hátrányokkal is jár -, ezért a megfelelő eredmény érdekében körültekintő szervezésre van szükség.
A fal vízszigetelés fontossága
Noha erre régebben nem mindig került elegendő hangsúly a fal vízszigetelés kardinális jelentőségű minden épület esetében, különösen akkor, ha az alapzat közelében álló falak nincsenek megfelelően védve a talaj nedvességétől. Ez ugyanis megakadályozza, hogy a víz felszivárogjon, ami a beltérben penész és salétromosodás kialakulásához vezethet.
Ezek a problémák nem csak az épület állagát rontják, hanem az ott élők egészségét is veszélyeztetik, ráadásul régóta elhanyagolt házak esetében a vizes falak szigetelése már jóval nagyobb kihívást is jelenthet. A problémát a falak külső vízzáró rétegének kialakításával, vagy utólagos szigeteléssel oldhatjuk meg. Egyik leggyakoribb megoldás az injektálás, amely során vízálló anyagot juttatnak a fal szerkezetébe, ezzel megakadályozva a nedvesség továbbjutását. Ez azonban nem csak a vizes falak szigetelése esetében jelent jó alternatívát, hanem akkor is, ha még csak megelőzni szeretnénk a nedvesség elterjedését. Természetesen a födém szigetelés fontosságáról sem szabad megfeledkezni, hiszen ebből az irányból is komoly mennyiségű nedvesség szivároghat a falakba.
Vizes falak szigetelése – Mikor van szükség rá?
Gyakorta az okozza a legnagyobb gondot, hogy meglehetősen későn fedezzük fel a károsodást, ilyenkor pedig már csak jelentős munkálatok árán fordítható vissza a folyamat. A vizes falak szigetelése azonnali beavatkozást igényel, ha az épület belső falain nedves foltok jelennek meg, vagy a vakolat elválik a felülettől. Gyakori jelenség a salétromosodás, ami fehér, kristályos lerakódás formájában jelenik meg a felületeken. Ingatlanvásárlás esetén feltétlenül nézessük át szakemberrel a falazatok állapotát és a későbbiekben is tanácsos erre sort keríteni pár évente.
Sajnos a vizes falak szigetelése egy több lépésből álló, összetett és bonyolult folyamat, amelyet mindenképpen specialistának kell elvégeznie. Az első lépés a falak nedvességtartalmának mérésével kezdődik, majd a megfelelő szigetelési technika kiválasztása következik. Kardinális, hogy a vizes falak szigetelése mindig a probléma gyökerét célozza meg, különben csak átmeneti javulást eredményez. Például, ha a gond a talajból felszivárgó nedvesség, akkor a szigetelést az alapozás környékén kell megkezdeni.
Pince szigetelés és az ezzel járó kihívások
A pince szigetelés kialakítása általában speciális módszereket igényel, lévén a talajjal közvetlen kapcsolatban lévő falak fokozottan ki vannak téve a nedvesség hatásainak. A vízszigetelés hiánya vagy meghibásodása következtében a pince falai könnyen átázhatnak, ami komoly problémát okoz az épület alsó szintjein. A vizes falak szigetelése során ilyenkor figyelembe kell venni a specifikus körülményeket is, mint amilyen például a talajvíz szintje és az épület alapozásának állapota.
A pince szigetelés során többféle módszer alkalmazható, például a bitumenes lemez, vagy a speciális vízszigetelő membrán használata. A cél mindig az, hogy a falakat megóvjuk a külső nedvességtől, és lehetőleg teljes mértékben megelőzzük a víz bejutását az épület szerkezetébe. Ennek hiányában a falak gyorsan átáznak, ami nem csak a helyiség használhatóságát rontja, de hosszú távon az egész épület stabilitását is veszélyezteti, ráadásul a vizes falak szigetelése utólag itt jóval nagyobb dilemmát is jelent.
Talajvizes pince szigetelése – Speciális megoldások
A talajvizes pince szigetelése különleges megoldásokat igényel, mivel a talajvíz folyamatos nyomást gyakorolhat a szuterén falaira. Így aztán a kialakított védelemnek nem csak a felszíni víz, hanem a talajban található nedvesség ellen is védelmet kell nyújtania. Ez különösen fontos olyan területeken, ahol magas a talajvíz szintje, vagy ahol az esővíz lassan szivárog le a talajba.
A vizes falak szigetelése pincék esetében magában foglalja nem csupán a falak, de az aljzat szigetelését is. Gyakran alkalmazott technika a külső és belső szigetelés kombinációja, amely biztosítja, hogy a víz ne jusson be a falak közé, és ne áztassa át az épület szerkezetét. Az ilyen munkálatok speciális szakértelmet igényel, mivel a talajvizes pince szigetelése során figyelembe kell venni a víznyomás folyamatos változásait és a talajvíz szintjének ingadozásait.