Őszintén a fűtési rendszerekről – 3.rész

Harmadik, immáron a befejező részünkben lezárjuk a fűtéstechnika izgalmas és sokrétű témakörét. Azok a személyek, akik nyomon követik az oldalunkat, már olvashattak a kondenzációs gőzkazán, illetve a split-klíma előnyeiről és hátrányairól. A mai utolsó, fűtési rendszerekkel foglalkozó írásunkat kezdjük azonnal az egyik fűtéstechnikai nagyágyúval, a hőszivattyús rendszerrel.

A szóban forgó egység egyik legszembetűnőbb tulajdonsága, hogy „környezetbarátiságban” a párját ritkítja. Mit jelent ez a gyakorlatban? Nos, a hőszivattyúk a természet energiáit használják fel a mi komfortunk érdekében. Itt elsősorban a levegőt, a földet és a talajvizet értjük.

De hogyan működik a hőszivattyú pontosan?Hőszivattyú

A legegyszerűbb úgy elképzelni a szóban forgó szivattyú működési elvét, mint a szinte minden háztartásban megtalálható hűtőszekrényét – csak fordítottan. A hűtőszekrény működése, nagyon leegyszerűsítve, nem más, mint a berendezés kompresszora által történő levegő kicserélése- a benti meleget a kompresszor kiengedi, a kintit „beszívva” pedig lehűti. A hőszivattyú ennek értelmében nem csinál mást, csak a kinti meleget összegyűjtve bocsájtja be az épületekbe.

 

Hatékony? Meglehetősen! Olcsó? Korántsem! Megterül-e valaha a befektetés, illetve jobban járunk-e, ha a hőszivattyút vásárolunk, és nem egy magas színvonalú kivitelezést élvező kondenzációs gázkazánt? E kérdésre a szempontok sokfélesége, és az egyedi igények változatossága miatt nem lehet egyértelműen válaszolni. Az igazság az, hogy hosszútávon a befektetés meg fog térülni, ez biztos, ha pedig a környezetbaráti elveket is fontosnak tartjuk, a fűtési rendszerek e típusánál keresve sem találhatunk jobbat.

Hagyományos berendezésekHőszivattyú

Végül, de korántsem utolsó sorban, érdemes megemlíteni a hagyományos, szilárd tüzelésű kazánokat is, főleg azok modern, zárt rendszerű megoldásait. A hőmérséklet e kazánok esetében is remekül szabályozható, a lakók komfortérzete pedig maximalizálható. Abban az esetben viszont, ha a szilárd tüzelésű egységek mellett tesszük le a szavazatunkat, fontos a megfelelő mennyiségű tüzelőanyagot folyamatosan biztosítani-, ami a gyakorlatban tömérdek fát jelent.