Mivel most tombol a nyár, így érthető, ha nem a fűtési számlákkal járó rossz gondolatokat forgatjuk a fejünkben a hőség napjain. Persze a kérdést nem lehet a végtelenségig elodázni, hiszen ahogy telik-múlik az idő, relevánssá válik a fűtés témaköre is. Legyünk bármilyen különbözőek, térjenek el bármilyen kirívóan az egyéni igényeink, abban valószínűleg egyetértünk, hogy nem lenne rossz, ha az a bizonyos számla, illetve az azon szereplő szám kisebb méreteket öltene.
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy bizony mindnyájan energiatakarékos, mégis komfortos megoldásról álmodunk – ami, hála a profi hőszigetelésnek, már nem csupán egy szép álom, hanem a kézzel fogható, konkrét valóság. Bizonyított tény, hogy a modern hőszigetelésnek köszönhetően a családi fészek is takarékosabb üzemmódba fog „kapcsolni”, ami leginkább a már említett számlák formájában nyer relevanciát.
Ebben az írásunkban azoknak az olvasóinknak szeretnénk kedveskedni, akik már jó ideje gondolkodnak a hőszigetelés modernizálásán, viszont tapasztalat híján nem tudják, hogyan is vágják bele a fejszéjüket ebbe az igazán komplex feladatba.
Homlokzat hőszigetelés
A hőszigetelés szó hallatán a legtöbbünknek a homlokzati szigetelés jut eszébe – és nem véletlenül. Abban az esetben, ha a homlokzati hőszigetelés megvalósítása mellett döntünk, a legfontosabb, hogy a használni kívánt anyagokat körültekintően válasszuk ki. Az anyagnak strapabírónak kell lennie, hogy állja a sarat az időjárás viszontagságaival szemben, emellett pedig „könnyednek” is, hiszen, ha nem páraáteresztő, egész évben – minden évben- szenvedhetünk a penésztől.
Az ideális szigetelő anyag emellett a tűzveszélyességi szabályoknak és előírásoknak is meg kell, hogy feleljen, amellett, hogy tökéletes fedést biztosít, tehát a teljesítménye is kiemelkedő. Van-e egyáltalán ilyen alapanyag? Nos, sokan esküsznek a hungarocellre, hiszen az megfelel az imént ecsetelt kritériumoknak, sőt, az ára sem vetekszik csillagászati összegekkel. A hungarocell azért is jó megoldás, mert könnyű vele dolgozni, nagyon jól illeszkedik, és nem kell attól sem tartani, hogy a különféle behatások következtében leválik a falról.
További helyek ahol elkél a hőszigetelés
A homlokzat mellett természetesen a ház egyéb elemeit is szigetelhetjük, ha azt látjuk célszerűnek. A hőszigetelés ennek tükrében a tetőt is érintheti. A tetőn keresztül, mivel nagy területről beszélünk, sajnos rengeteg energia szökhet ki. A gyakorlatban ez azt jelentő, hogy az épületben lévő hő itt távozik a legnagyobb mennyiségben.
Ha a tető hőszigetelése a cél, az anyagok közül az üveggyapot az, ami kiemelkedő teljesítményt nyújt, és az árára sem lehet panaszunk. Ha kicsit mélyebbre nyúlunk a zsebünkben, és az üveggyapotot vastagabb rétegekben visszük fel, két legyet ütünk egycsapásra, ugyanis nemcsak a hőszigetelés, de a hangszigetelés kérdését is megoldhatjuk.
Arról már írtunk korábban, hogy a hőszigetelést, ha úgy hozza a szükség, a beltéri oldalról is megvalósíthatjuk, igaz, ha így döntünk, nagyon körültekintőnek kell lennünk a penészedés veszélye miatt. Mivel ennek a témának már egy egész cikket szenteltünk korábban, most nem térnénk ki még egyszer a beltéri hőszigetelés részleteire.
Végül érdemes néhány szót szentelni a lábazati hőszigetelésnek is
A hideg bizonyítottan a padlón keresztül jut be a házba a legeredményesebben, így a kérdést nem bagatellizálhatjuk el. A padlószigetelés, válasszunk bármilyen anyagot is, minden esetben a padlóburkolat alatt foglal helyet. Fokozott figyelmet kell szentelni az anyagok és a kellékek megvásárolására, különösen a lépésállók megvételekor, ugyanis ez a beruházás, ha elgarasoskodjuk, nagyon csúnyán a visszájára fordul, mi pedig azon kapjuk magunkat, hogy alig 2 év alatt már másodszor cseréljük a burkolatot.
Amint azt láthatjuk, a hőszigeteléshez való helyes hozzáállás igazán sok vesződségtől és fejfájástól menthet meg minket (meggátolja a falak elpenészesedését), emellett pedig a befektetett összeg valóban gyorsan megtérül, amit a fűtési számlán veszünk majd a legkönnyebben észre.