A hungarocell szigetelés szerepe a panelházak energetikai korszerűsítésében

Miért fontos a hungarocell szigetelés? Igaz ugyan, hogy a rezsicsökkentés miatt az energiaárak nem szabadultak el hazánkban, de még így is nagy szerepe van a hungarocell szigetelés által megtakarítható energiának. Különösen fontos az utólagos hőszigetelés egy-egy panelház esetén. Szomorú tény, hogy közel 250 000 panellakás a mai napig nincs megfelelően szigetelve Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy több tízezer család él olyan otthonban, ahol a téli hónapokban elszökik a meleg, nyáron pedig túlságosan felmelegszik a lakás. Így az intenzívebb fűtés vagy az esetleges légkondicionálás elkerülhető energiapazarlással jár, ráadásul megnövekedett költséget ró a családi kasszára. Érdemes megfontolni és mielőbb megvalósítani az utólagos hőszigetelést és megtakarítás érdekében.

Panelházak utólagos hőszigetelése

Amíg egy családi ház esetén a hőszigetelés korszerűsítése csakis az ott élők elhatározásán múlik, addig egy panelházban sokkal bonyolultabb a helyzet. Egy tízemeletes épületben akár 50 család is lakhat, eltérő életkörülmények között és különböző anyagi helyzetben. A legjobb forgatókönyv szerint a ház közös költségéből finanszírozható az utólagos hungarocell szigetelés, de sok esetben inkább a lakók összefogására és megegyezésére van szükség. Valljuk be, ez egy nehezebben járható út. Ugyanakkor mégis érdemes valahogy megegyezésre jutni, mert a beruházás később többszörösen megtérül.

Mi az a hungarocell szigetelés?

 

A hungarocell, vagy hivatalos nevén az expandált polisztirol hablemez (EPS) lényegében a homlokzati hőszigetelő rendszer egyik legfontosabb eleme. Kiemelkedő hőszigetelő képességét a celláiba zárt légbuborékoknak köszönheti. A hungarocell szigetelés már hosszú évek óta rendkívül kedvelt az építőiparban. Népszerűsége nem véletlen, hiszen egyszerűen felhasználható, kifejezetten tartós és remek ár-érték arányt képvisel. A kőzetgyapot szigeteléshez képest akár 50 százalékkal kedvezőbb áron is elérhető. Amire a beépítése során különösen figyelni kell, hogy a víz és az UV-sugárzás károsítja a szerkezetét. Ezért nem érheti nedvesség és napfény.

Nyílászáró, födém, tető

Fontos szem előtt tartani, hogy a homlokzati hőszigetelő rendszer utólagos beépítése sokat javít egy-egy panelház energetikai jellemzőin, de önmagában nem elegendő. Az eredmény akkor lesz tökéletes, ha a hungarocell szigetelés mellett korszerű nyílászárók kerülnek beépítésre az elavultak helyett, valamint a födém és a tető felújítása is elengedhetetlen. A hőszigetelés csak így lesz teljes, és az alább felsorolt előnyök is ekkor érvényesülnek igazán. A hungarocell szigetelés előnyei a panelházak energetikai korszerűsítésében Az utólagos hőszigetelés beépítése nemcsak a fűtési számlára van jó hatással. Más hasznos előnye is van. Vegyük sorra mindet:

Energiamegtakarítás

A legfontosabb és mindenki által közismert szerepe a hungarocell szigetelésnek, hogy jelentős mértékben csökkenti a fűtés költségeit. Egy panelház esetén minden lakó tapasztalni fogja a megtakarítást, amely hónapról-hónapra összeadódik, így belátható időn belül megtérül a beruházás költsége.

Komfortosabb mindennapok

Fontos szempont az is, hogy a hungarocell szigetelés beépítése után az épület falainak megnő a hőtartó képessége. Egyszóval a kánikulában nehezebben melegszik fel, a fagyos napokon pedig lassabban hűl le. Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy nyáron alapból hűvösebb lesz a lakásban, így nem kell a panelházakra oly jellemző hőséget elviselni, talán még klímaberendezést sem kell használni. Télen pedig jobban tartja a meleget a lakás, így nem kell csúcsra járatni a fűtési rendszert. Talán mondani sem kell, hogy a korábban átvészelt „izzadós nyarak” és „hűvös telek” után jelentősen megnő a lakók komfortérzete, javul a közérzetük és szívesebben tartózkodnak otthonunkban.

Kisebb megterhelés éri az épület fűtőrendszerét

Mivel a panelház lakásainak megfelelő kifűtéséhez kevesebb energiára lesz szükség, így értelemszerűen az épület komplett fűtőrendszerét is kisebb terhelés éri. Sok évvel megnőhet a rendszer élettartama, kevesebb és ritkább meghibásodással számolhat a teljes lakóközösség.