Modern és tiszta megoldás az energiatakarékos elektromos konvektor

Miért éppen energiatakarékos elektromos konvektor? Lehetne a neve elektromos fali fűtőtest is, de az energiatakarékos elektromos konvektor elnevezés sokkal jobban kifejezi a készülék lényegét. Az különbözteti meg leginkább a fűtőpanelektől és fűtőtestektől, hogy az energiatakarékos elektromos konvektor valójában nem fűt, azaz nem sugároz hőt a szó hagyományos értelmében. De akkor, hogy melegíti fel az otthonunkat? Hatékonyan és energiatakarékosan!

A konvekciós elv

A konvektor elnevezés onnan származik, hogy az ilyen típusú készülékek az úgynevezett konvekciós elvet alkalmazzák. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy az energiatakarékos elektromos konvektor kihasználja a hideg és meleg levegő eltérő fajsúlyát. A konvektor alján helyet kap egy fűtőbetét, amely az alul beérkező hideg levegőt folyamatosan melegíti. Mivel a meleg levegőnek könnyebb a fajsúlya, így felfelé kezd mozogni. Végül a konvektor elején található rácsokon keresztül kiáramlik, és átadja a helyét a hideg levegőnek. Szaknyelven ezt kéményhatásnak is nevezik.

 

Létrejön tehát a konvekciós hőáramlás, azaz az úgynevezett meleg henger. Ennek köszönhetően a felmelegített levegő eljut a fűtött helyiség minden szegletébe. A folyamat egy végtelen körforgás. Egészen addig tart, amíg a készülékház alján működik a fűtőbetét. Az energiatakarékos elektromos konvektor tehát nem úgy fűt, mint egy radiátor, és nem sugároz hőt, mint egy cserépkályha. Ehelyett a rajta keresztüláramló levegőt melegíti fel, azaz a konvekciós fűtés elvén működik.

Miért energiatakarékos?

Az energiatakarékos elektromos konvektor működéséhez lényegében csak elektromos hálózatra van szükség. Minden olyan átlagos méretű lakás vagy ház fűtésére alkalmas, ahol ez a feltétel adott. Ráadásul kéményt sem kell kiépíteni a működéséhez, így nemcsak a használata gazdaságos, de a beszerelése is. Bekapcsolása után sokkal gyorsabban képes felmelegíteni a helyiséget, mint a hagyományos fűtőtestek. Az elektromos konvektor nem használ ventilátort vagy bármilyen bonyolult mozgó alkatrészt. Egyszerűen és megbízhatóan dolgozik. Csak akkor fűt, amikor szükség van rá, és éppen annyit, amennyi a beállított hőmérséklethez kell. Ráadásul kiválóan szabályozható. E tulajdonságoknak köszönhetően kifejezetten energiatakarékos megoldás.

A termosztát működése

A fali melegítő panel már önmagában energiatakarékos választás, de még hatékonyabb lesz a fűtés a megfelelő termosztát használattal. A modern termosztátok egyfajta „ráhagyással”, úgynevezett hiszterézissel működnek. Ez a ráhagyás lehet 0,5 vagy 1 °C is. Tegyük fel, hogy a rendszert 21 °C-ra állítottuk. Ebben az esetben a termosztát addig fűt, amíg 22 °C lesz otthonunkban, majd kikapcsol. Legközelebb akkor kapcsol be újra, ha a hőmérséklet csökkenni kezd és eléri a 20 °C-ot. Ideális beállítás mellett az energiatakarékos elektromos konvektor nevéhez méltóan rendkívül költséghatékonyan működik.

Nagyon fontos, hogy otthonunk melyik részén helyezzük el termosztátot

Érdemes olyan pontot választanunk, ami nem esik közel a fűtőtesthez, légkondicionálóhoz vagy a tűzhelyhez. Sőt, még a televízió, számítógép vagy egyéb elektronikai berendezések hőleadása is befolyásolhatja a termosztát működését. Amennyiben egy közelében elhelyezett elektromos berendezés hőleadását érzékeli, nem kapcsolja be a fűtést, így a többi helyiségben fázni fogunk. Ugyanezen oknál fogva érdemes arra is figyelnünk, hogy ne érje közvetlen napsugárzás sem. A legmodernebb digitális típusok már akár 0,1 °C pontossággal képesek a beállított hőmérsékletnek megfelelően ki- és bekapcsolni.

Hogyan válasszunk elektromos konvektort?

Viccesen azt mondhatnánk, hogy ne a színe alapján! De napjainkban már rendkívül sokféle gyártó terméke közül választhatunk, így lehetőségünk van rengeteg szín- és formavilág között dönteni. Sokkal fontosabb persze a készülék márkája, teljesítménye és áramfogyasztása. Érdemes egy kicsit utánanéznünk a választéknak, mert egy olcsóbb típus hosszabb távon lehet, hogy többe kerül, mint egy drágább, de takarékosabb készülék.