A kéményrendszerek korszerűsítéséig egészen 1960-ig kell visszamennünk az időben. Az előtt viszont nagyjából azonos technológiával, hagyományosan téglából falazták vagy idomdarabokból készítették az égéstermék elvezetésére szolgáló rendszereket. Ebből kifolyólag, főként a régebbi házak esetében van szükség korszerűsítésre a kéményrendszereket illetően.
Korszerű kéményrendszerek kazánokhoz
A régi kéményeket a nagy keresztmetszet és a rossz hőszigetelés jellemzi, mivel akkoriban a szén- és fatüzelésű kályhák füstgázának a hőmérsékletét tartották szem előtt. Viszont az idő előrehaladtával fejlődött a technológia és megjelentek a gázkazánok, vegyestüzelésű kazánok. A modernebb gázkazánok már kondenzációs technológiával működnek, amik képesek hasznosítani a füstgáz hőenergiáját is, ezért sokkal energiatakarékosabbak, mégis hatékonyabbnak számítanak.
A más-más technológiával rendelkező fűtőberendezések más-más kéményrendszerek kialakítását igénylik. Mert mi történik akkor, hogyha egy régi kéményre energiatakarékos olaj vagy gáztüzelésű fűtőberendezést kötünk? Ezeknek a füstgázhőmérséklete nagyjából 160-180 fok között mozog, ami a kémény gyors elkormolódásához vezet. Ennek az az oka, hogy a füstgáz még a kéménytorok előtt lehűl és cseppfolyóssá alakul.
Milyen kell legyen egy kondenzációs gázkazán kémény?
Kazáncserénél szem előtt kell tartani a kondenzációs gázkazán kémény speciális kialakítását. Ezért az új kéménynek nedvesség és korrózióállónak kell lennie, továbbá bírnia kell a túlnyomást egészen 140 Pa-ig. Aki valamennyire jártas ebben a témában az nyilván azzal is tisztában van, hogy a kondenzációs gázkazán kéményrendszerek kialakítására kétféle megoldás létezik, ahogyan a turbós gázkazánok esetében is.
Az egyik ilyen megoldás, amikor a levegő bevezetése egy második csövön keresztül történik, amit szétválasztott rendszernek neveznek. A másik lehetőség pedig a cső a csőben kialakítás, amely esetében a levegő bevezetése már a cső külső részén történik. Az anyagok tekintetében több lehetőség közül válogathatunk, ezért az lehet PPS műanyag vagy műgyanta, de az alumínium is elterjedt, illetve a rozsdamentes acél és a kerámia is a lehetőségek tárházát bővíti.
A kivitelezés során fontos szem előtt tartani a tényt, miszerint a zárt égésterű változatok esetében az elvezető hossza korlátozott. A méretét a kazán teljesítménye határozza meg, továbbá az irányváltásokkal is számolni kell. Rossz hír, hogy a kéményrendszerek kiépítése bizonyos esetben meghaladhatja a kazán árát. Ez főként akkor fordulhat elő, hogyha egy hosszabb teljesen hőszigetelt elvezetést kell kialakítani.
Szintén magas költségekkel kell számolnunk, amennyiben egy már meglévő kéményrendszert készülünk átalakítani. Különösen kellemetlen, ha pl. egy újépítésű ház esetében csak akkor közöljük az igényeinket a kéménnyel kapcsolatban, amikor az már áll, viszont nem felel meg az általunk felállított igényeknek. Ilyenkor egy jó szakember utólagos megoldásként képes úgy megoldani a dolgot, hogy az égési levegőt a kémény kürtőjén keresztül juttatja a kazánba, míg kivezetőként beépít egy füstgázelvezető csövet, ami kijuttatja azt a szabadba.
Mivel kondenzációs kazánokról beszélünk, ezért értelemszerűen a kondenzvíz elvezetéséről sem szabad megfeledkezni, ami folyamatosan termelődik. Ez viszont nem azt jelenti, hogy a turbós kazánokhoz nem kell kondenzvíz-leválasztó. Csupán annyi a különbség, hogy ez a kazán elé kerül beépítésre, mivel nem kell akkora mennyiséggel számolni.
Vegyestüzelésű kémény a műszaki előírásoknak megfelelően
A vegyestüzelésű kazánok az égéshez a levegőben található oxigént használják fel. Ezért ezeket egy külön erre a célra kialakított helyiségben, kazánházban kell elhelyezni, ahol biztosított a szükséges mennyiségű levegő. A kéményben természetes huzat keletkezik, amitől kiáramlik az égéstermék a szabadba. A kéményrendszerek ezen fajtájánál lényeges, hogy a kémény átmérője ne haladja meg kéménycsonk átmérőjét, ugyanis a túlméretezett kémény csökkenti a kazán hatásfokát. Ha túl nagy a huzat, gyorsabban megy végbe az égés, amit egy fojtószelep telepítésével lehet szabályozni.