A modern hűtő-fűtő klíma minden igényt kielégít

A hűtő fűtő klíma napjainkban már általános jelenség. A modern klímaberendezések szinte kivétel nélkül képesek fűteni is, még ha sokan nem is tudják vagy egyszerűen csak nem használják ezt a funkcióját. Talán úgy gondolják, hogy nem lehet túl költséghatékony ezzel fűteni, ugyanis a klímát nem fűtésre, hanem hűtésre tervezték. Igaz-e ez az állítás? Megéri klímával fűteni? Hogyan alakul a hűtő fűtő klíma fogyasztása? Mostani bejegyzésünkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.

Hogyan fűt a klíma?

A klíma működése egy viszonylag bonyolultabb folyamat, ha részleteibe megyünk bele. Mivel ez meghaladná cikkünk terjedelmét, most csak nagy vonalakban térünk ki rá. A klímában egy speciális anyag, az úgynevezett hűtőfolyadék található, amely a működés során elpárolog és lecsapódik. Ennek a folyamatnak a rövid lényege, hogy a klíma kültéri egységében leadja a hőt, majd lehűlt állapotban kerül a beltéri egységbe. ezáltal hűtve az ottani helyiséget.

 

Fűtésnél ugyanez történik, csak fordítva – egyszerűen fogalmazva, a kültéri és a beltéri egység szerepe felcserélődik és a leadott hőenergia nem kifelé távozik el, hanem a belső tereket fogja fűteni. Gyakorlatilag olyan, mint egy hőszivattyú, ami nyáron a belső tér melegét adja le kint, télen pedig a kinti hőt adja le bent. Ezért viszonylag egyszerűen oldható meg, hogy a hűtő fűtő klíma mind a két funkciót be tudja tölteni, mindösszesen a folyamatot kell megfordítani. Ezért nem egyedülálló eset, sőt, mint említettük, a legtöbb modern berendezés mind hűtő fűtő klíma egyszerre.

Gazdaságos klímával fűteni?

Mint a fenti példa is mutatja, a hűtő fűtő klíma teljesen más elvet követ, mint mondjuk egy elekromos fűtés, aminek az a funkciója, hogy az elektromos áram segítségével állítsa elő a hőt. A klímaberendezés esetében az elektromosságnak mindösszesen annyi a szerepe, hogy működtesse azt a rendszert, amelyben a fent bemutatott folyamat végbemegy, nem pedig az, hogy közvetlenül hőt termeljen.

Hogyan alakul a hűtő fűtő klíma fogyasztása?

Természetesen nem mindegy, hogy milyen kinti hőmérsékletről beszélünk. Általánosságban elmondható, hogy az őszi – téli átmeneti időszakban gazdaságosabban lehet fűteni a hűtő fűtő klíma segítségével, mint például egy gázkonvektorral, azonban a téli mínuszok során már nagyban függ a berendezés energiatakarékossága attól is, hogy azt mennyire készítették fűtésre is.

A fűtésre alkalmas klíma az átmeneti időszakban lehet gazdaságos, télen esetleg kiegészítő fűtésként, legfeljebb -10 fokig. A fűtésre ajánlott klíma körülbelül -20 fokig alkalmas kiegészítő fűtésnek, míg a fűtésre optimalizált klíma a legnagyobb hidegben is képes önálló, azaz nem csak kiegészítő fűtésre.

Ez a típusú hűtő fűtő klíma pedig már 30 – 40 százalékkal is gazdaságosabb lehet, mint a gázfűtés. Ugyanis a felvett villamosenergiából háromszor, a jobb típusok akár hatszor annyi hőenergiát képesek előállítani, mint például az elektromos fűtés.

Wifis klíma

Megéri a hűtő – fűtő klíma beszerzése?

Új építésű házaknál minden esetben megéri ilyenben gondolkodni. Bár kétségkívül van egy jelentős bekerülési értéke (egy prémium kategóriás darab akár a milliós összeget is elérheti, de természetesen nem feltétlen kell ilyenben gondolkodni), jóvétellel viszont 300 – 400 ezer forintért is lehet találni fűtésre optimalizált klímát, az azonban biztos, hogy a fűtésszámlán jelentős spórolás érhető el vele, kérdés, mennyi idő alatt térül meg a beruházás.

Régebbi házaknál akár már a klíma kültéri egység elhelyezése is problémákat jelenthet például, ha műemléki besorolású az épület. Ahol egyébként sem jó a hőszigetelés, ott elsősorban ennek javításával érdemes elérni a jobb energiahatékonyságot és az alacsonyabb fűtésszámlát.

Ha már van egy viszonylag jól működő fűtési rendszer és elsősorban a nyári kánikulát szeretnénk elviselhetőbbé tenni, akkor sem feltétlen muszáj egy fűtésre optimalizált darabot beszerezni. Ha csap az őszi és téli időszakokban használjuk átmeneti fűtés céljára, akkor is lényegesen tudjuk csökkenteni éves fűtésszámlánk összegét.