A bitumenes szigetelő lemez népszerű megoldásnak számít az épületek vízszigetelését illetően. Az alkalmazása egyszerű, nem túl költséges, a beépítést követően tartós szigetelést eredményez. Főként emiatt döntenek a legtöbben a bitumenes vízszigetelés mellett. Ahhoz, hogy jobban megértsük miért rendelkezik ilyen kedvező tulajdonságokkal, érdemes közelebbről megvizsgálni ezeket a szigetelőelemeket.
Folyamatosan javul a bitumenes szigetelő lemez minősége
Ez elsősorban a modern gyártási technológiáknak köszönhető. Minden gyártó arra törekszik, hogy fejlessze a termékek vízszigetelő tulajdonságait a széleskörű felhasználás érdekében. Ez az alapbitumenhez hozzáadott különféle műanyagokkal érhető el. Többféle „recept“ létezik, amik alkalmassá teszik a bitumenes szigetelő lemezt tetőfelújításra, csapadékvíz elleni védelemre, pinceszigetésre.
A bitumenes szigetelő lemezek tulajdonságaik alapján is feloszthatóak
Ilyen például az APP, azaz az attaktikus polipropilén változat. Előnye, hogy rugalmas, tartós és könnyen bedolgozható. Akár hideg időben is dolgozhatunk ezzel a típussal, mivel jól bírja az alacsony hőmérsékletet. Ennek ellenére a legnagyobb kánikulában sem tapasztalható lágyulás a szerkezetét illetően.
A másik csoportba az SBS bitumenes szigetelő lemez tartozik. A tulajdonságai hasonlóak az előzőéhez képest, viszont sokkal lágyabb, elasztikusabb. Nem öregszik könnyen és szintén rugalmas marad hideg időben.
Szükséges a tapadás gátló mikro fólia eltávolítása?
Mivel a szigetelő lemezek tekercsben készülnek, ezért megoldást kellett találni arra, hogy ne ragadjanak össze. Ehhez a gyártók egy speciális fóliával vonták be a lemezeket a könnyebb tárolhatóság érdekében. Mivel a hegesztéskor azonnal leolvad, ezért felesleges eltávolítani. Általában ezen szerepel a bitumenes szigetelő lemezt gyártó cég neve és logója, ami előnyös a termék beazonosítása során.
A szigetelő lemezek különböző hordozóréteggel rendelkeznek
Ez a réteg képezi a lemezek vázát, ami lényeges a mechanikai tulajdonságait illetően. Erre a vázra kerül maga a keverék. Ez a réteg lehet üvegfátyol, üvegszövet vagy poliészter. A poliészter hordozóréteg szintén többféle lehet úgy, mint a végtelenített vagy a szőtt stb. A hordozórétegek típusai főként a lemezek szakítószilárdságában játszanak fontos szerepet.
Laikus szemmel első ránézésre nagyon hasonlóak a bitumenes szigetelő lemezek, viszont feltekercselt formában, az ezeket összetartó ragasztószalagokon hasznos információk találhatóak. A felső szalagon általában a típusjelzés található, ami rendszerint a termék nevét, illetve egyéb műszaki paramétereket (pl. hordozóréteg típusa) tartalmaz. Az alsó szalagon pedig a lemez vastagsága található mm-ben vagy kg/m2-ben megadva.
A szigetelő lemezek helyes tárolása
A tekercsek méretét illetően ezek általában 1×10 m-es kivitelben készülnek. Ettől függetlenül találkozhatunk egyedi kiszereléssel is. Fontos, hogy a tárolás során állítva legyenek elhelyezve, fedett, naptól védett helyen, ahol nincsenek kitéve az időjárási viszonyoknak, mert ezek a tényezők ronthatják az előnyös tulajdonságaikat a felhasználás során.
A bitumenes vízszigetelés előnyeiről röviden
Modern vízszigetelő technológiának számít, ami rendkívül széleskörben alkalmazható. A garantált rétegvastagsága miatt remek védelmet biztosít a nedvességgel szemben. A változatos típusválasztéknak köszönhetően egyszerűen kiválasztható a célnak megfelelő változat, ezért egyaránt lehetséges a tető és az aljzatszigetelés bitumenlemezzel. A termékek gyártási technológiája folyamatos ellenőrzés alatt áll, ezért a minőség garantált. A fent említett előnyös tulajdonságainak köszönhetően tetőszigetelésként alkalmazva hosszú élettartamra számíthatunk.
Mitől függ a bitumenes szigetelés ár?
Több tényező is befolyásolja, hogy mennyibe kerül a bitumenes vízszigetelés. Elsősorban a szigetelni kívánt terület méreteit kell figyelembe venni, továbbá a rétegek száma, illetve a szigetelés típusa is meghatározó lehet a bitumenes szigetelés ár szempontjából. A kivitelezés során a szigetelőlemezeken kívül egyéb anyagok és szigeteléskiegészítők is felhasználásra kerülnek, amik szintén befolyásolják a bitumenes szigetelés végső árát.
Az viszont mindenképp lényeges, hogy házilag nem célszerű a kivitelezéssel próbálkozni. A szigetelőanyag ismerete és az alkalmazásának a megfelelő módja szükséges a kifogástalan végeredményhez. A kiválasztásnál szintén figyelni kell a felhasználási területre, mert nem mindegy, hogy milyen tulajdonságokkal rendelkező bitumenlemezt használunk, újépítésű épületek aljzatszigeteléséhez vagy lapostetőfedéshez stb.
Függőleges szigetelés esetén nem használhatunk vízszintes szigeteléshez tervezett változatot. Ilyenkor elasztomer modifikált lemezek alkalmazása javasolt, ami a hajlatok esetében is könnyebben használható. Az sem mindegy, hogy talajvíz vagy talajnedvesség elleni védelemről szeretnénk gondoskodni, amikor a bitumenes vízszigetelés kerül szóba. Ezek alapján elmondható, hogy kifejezetten összetettnek számítanak a bitumennel végzet munkálatok, amik figyelmet és szakértelmet igényelnek.