Hallott már valaha a közel nulla energiaigényű épületek bevezetésének tervezetéről? Valószínűleg igen, hiszen a hazai viszonylatban meghatározott határidő, 2020 már itt kopogtat az ajtónkon. Az Európai Unió erre az időszakra tűzte ki a magyarországi köz-és állami épületek energiaszintjének a csökkentését. Miért? Nos, a válasz roppant egyszerű. Nem kell ahhoz az épületenergetika nagy mágusának lenni, hogy tudjuk, a Föld, amelyet ajándékba kaptunk, pusztulófélben van. Ezért a nagyfokú, kártékony hanyatlásért csak mi, emberek vagyunk a felelősek.
Mire jó az épületenergetikai tanúsítvány?
Noha észbe kaptunk, azt mégsem állíthatjuk, teljesen visszafordítható a folyamat, ám szerencsére több olyan törekvés látott napvilágot, akár az épületenergetika területén is, amely a környezetbarát, energiatakarékos épületek kivitelezését és üzemeltetését tűzte ki maga elé célul. Mit is jelent tulajdonképpen az épületenergetika, illetve mit takar az a tanúsítvány, amely a különféle épületek efféle minősítését taglalja? Az épületenergetika magába foglalja az egyes családi otthonok, köz- és állami épületek teljes körű villamos-, fűtési-, légtechnikai és a vízellátásért felelős egységek üzemeltetésével járó költségeit. Ebből a nagy masszából állapítják meg azt a besorolást, amit az adott épület épületenergetikai szinten „produkál”.
Az erre a célra létrehozott tanúsítvány, vagy másik nevén zöldkártya, az aktuális jogszabály számítási normatívája szerint kiállított okirat, olyan dokumentum, ami minden apró részletet figyelembe véve foglalja össze az aktuális épület épületenergetikai fogyasztását, illetve azokat a lehetséges módszereket is taglalja, amelyekkel a kapott eredmény továbbfejleszthető a következő szintre. Az épületenergetikai tanúsítvány tehát nemcsak minősít, de megmutatja az innováció felé vezető lehetséges utat is. Abban az esetben, ha úgy dönt, szüksége van a szóban forgó dokumentumra, jó, ha tudja, hat egyszerű lépésben körbe is járhatja az egész témát.
Az épületenergetikai tanúsítvány megszerzése
A tanúsítvány megszerzése az Ön adatainak a rögzítésével kezdődik, majd a személyes találkozó időpontjának a leegyeztetésével folytatódik. Az épületenergetikai szint felméréséért felelős szakképzett, profi mérnök az adatok alapján kiállítja azt a tanúsítványt, amelynek hitelesítésére és az Országos Építésügyi Nyilvántartás webes felületén való feltüntetésére azonnal sor kerül. A már kész épületenergetikai okiratot az igénylő megkapja e-mailben, illetve postán is, amennyiben igényt tart rá. A gyors munkavégzésnek hála tisztán láthatja majd, melyek azok a szegmensek az épületenergetika szintjén, amelyet még érdemes lenne fejlesztenie.