Az utóbbi években hazánkban is egyre elterjedtebbekké váltak az okosotthon megoldások, ám arra sokan nem is gondolnak, hogy ennek egyik legfőbb alapkövét a digitális mérőóra jelenti. Tudniillik mind a mai napig túlnyomórészt átalánydíjas elszámolás van érvényben, legyen szó áram-, vagy vízfogyasztásról, netán központi fűtésről. Ez ugyanis szolgáltatói oldalról némiképp előnyösebb, hiszen nem igényel részletes kalkulációt, ugyanakkor fogyasztóként már könnyen megeshet, hogy időnként pórul járunk alkalmazásával.
Míg ugyanis egy digitális mérőóra precízen megmutatja, mikor és mennyit fogyasztottunk, addig az átalány csak egy hozzávetőleges értéket biztosít, különösképp, ha nem lakásonként vannak egyedi mérők felszerelve, hanem a lépcsőházban, ne adj Isten a háztömbben. Szerencsére ma már szinte minden energiaszolgáltató estében lehetőség van a hagyományos elszámoló eltávolítására és digitális mérőóra felszereltetésére. Ráadásul gyakorta ez a művelet még csak plusz kiadással sem jár. Megeshet, hogy csak akkor ingyenes a procedúra, amikor az adott óra érvényessége lejárt és amúgy is cserélni kellene, ennek feltétlenül járjunk utána előzetesen.
Betáplálás esetén nem is olyan egyszerű a fogyasztás kiszámítása
Főképp a támogatásoknak is köszönhetően, az elmúlt években jelentősen megszaporodtak a napelemek a családi házak tetején, ami az emelkedő energiaárak függvényében egy üdvözlendő tendencia. Ugyanakkor, ha maximálisan ki szeretnénk használni az ebben rejlő potenciált, akkor a pontos fogyasztás kiszámítása kardinális jelentőséggel bír hosszú távon.
Tudniillik a passzív időszakban történő áramvétel és az aktív órákban bekövetkező visszatáplálás együttesen adja majd azt az értéket, amit végül ki kell fizetnünk. Egy digitális mérőóra segítségével pedig szinte tökéletesre optimalizálhatjuk az ingatlan energiafelvételét.
A legoptimálisabb megoldást ilyenkor egy komplett okosotthon rendszer kiépítése jelenti, lehetőség szerint energiatárolók – azaz akkumulátorok – közbeiktatásával. Így például a nyári időszakban teljes mértékben automatizálhatóvá válik a klímák működése, lévén a rendszer akkor indítja el a légkondit, amikor a napelemek kellő hatékonysággal dolgoznak ahhoz, hogy biztosítsák a hűtéshez szükséges energiamennyiséget.
Az előzetes tervezésnél nagy segítséget jelent egy átlagfogyasztás kalkulátor
Természetesen ahhoz, hogy hosszú távon is teljes megelégedéssel használhassuk majd a napelemes rendszerünket, kulcsfontosságú, hogy annak teljesítményét úgy határozzuk meg, hogy az a későbbiekben is elegendő tartalékot biztosíthasson. Ennek nyomon követésében persze egy digitális mérőóra majd nagy könnyebbséget jelent, ám a kivitelezés megkezdése előtt erre nem támaszkodhatunk. Fontos tehát annak meghatározása, mennyi napelem kell, hogy az fedezze igényeinket.
Egy átlagfogyasztás kalkulátor alkalmazásával ugyanakkor már meg tudjuk nézni, adott hónapokban milyen fogyasztók igényelték a legnagyobb energiafelvételt. Ekkor azt is szem előtt kell tartanunk, hogy a napelemek teljesítménye még mindig radikálisan függ az adott évszaktól, és késő tavasztól kora őszig tartó időszakban célszerű, ha a teljes fogyasztásunkat fedezni tudja a megújuló forrásból származó energia. Így eljárva ugyanis a minimálisra csökkenthetjük a hidegebb időben történő energiavételezéssel járó költségeket.
A digitális mérőóra előnyei
Fogyasztóként ugyanakkor számtalan egyéb előnnyel is jár, ha okos mérőegységet használunk. Egyfelől a digitális mérőóra mindig az épp aktuális állapotot mutatja be, így a fogyasztás és a betáplálás nyomon követése roppant egyszerűvé válik. Úgyszintén megkönnyíti a folyamatos elszámolást a szolgáltató irányába. Tudniillik a digitális mérőóra egy zárt mobilkommunikációs hálózaton keresztül folyamatosan küldi az aktuális állást a központnak, így akár minden hónapban könnyedén kivitelezhető az ezek alapján történő számlázás.
Végül, de nem utolsósorban azt se felejtsük el, miszerint akár egy telefonos alkalmazás segítségével is nyomon követhetjük ezeket az adatokat, ez pedig soha nem látott kényelmet biztosít. Egyes szolgáltatók esetében ez interneten keresztül lehetséges, ám idővel mindenhol várható a specifikus appok megjelenése.
Érdemes-e előrébb hozni emiatt a mérőóra cseréjét?
Jól látszik tehát, miszerint a digitális mérőóra nem csak sokkal pontosabb és naprakészebb adatokat szolgáltat, de ezek az információk sokkal komfortosabban el is érhetők, mint egy hagyományos, analóg modell esetében. Jogosan merül fel tehát a kérdés, miszerint érdemes-e – érvényességi – idő előtt cseréltetnünk. Amennyiben komplett napelemes rendszer kiépítése történik, úgy mindenképpen, sőt, ilyenkor ez kötelező is. Ám egyébként is célszerű élni a modern technológiában rejlő előnyökkel, hiszen a saját életünket tesszük ezzel könnyebbé.