Legalábbis abban az esetben, hogyha az öntözőrendszer kiépítése után valóban minőségi végeredményt szeretnénk. Persze a szakember is hibázhat és könnyen belefuthatunk olyanokba, akik csak az elméletet tudják, viszont gyakorlatban már nem végeznek olyan jó munkát. Mégis jobban járunk, hogyha körültekintően választunk egy megbízható szakembert, aki valóban ért az öntözőrendszer kiépítéséhez.
Miként zajlik az öntözőrendszer kiépítése?
Bár leírva egyszerűnek tűnhet, mégsem nevezhető gyerekjátéknak a megfelelő öntözővezérlő, az öntöző szórófejek kiválasztása, az öntözőcsövek elvezetése, egymáshoz kapcsolása stb. Éppen ezért sokan úgy gondolják, hogy megbirkóznak a feladattal, utána meg fogják a fejüket, hogy már lassan eltelt egy hét, mégsem működik úgy a dolog, ahogy kellene. Lássuk, hogy miként dolgozik egy szakember, aki valóban ért a munkájához és nem bízza a véletlenre az öntözőrendszer kiépítését.
Minden a felméréssel kezdődik
Elvégre ahány kert, annyiféle körülmény, kezdve az öntözendő terület méretétől, alakjától, a vízvételi hely típusától stb. E tekintetben általában kétféle szakemberrel találkozhatunk. Az egyik az, aki bekukkant a kertbe és ránézésre mond egy ajánlatot. A másik pedig az, aki rengeteg időt tölt a kertben, miközben folyamatosan méricskél és tervez.
Természetesen létezik olyan rutinos szakember, aki már annyira nem ad a részletekre és különösebb szemrevételezés nélkül képes adni egy árajánlatot, viszont helyszíni felmérésre és kerttervre mindenképp szükség van. Tehát, aki már telefonon keresztül a hasára csap és megmondja, hogy mennyi az annyi, anélkül, hogy látta volna a területet, azzal jobb vigyázni. Az adatok ismerete nélkül gyakorlatilag nem lehet látatlanba pontosan megmondani, hogy mennyibe fog kerülni az öntözőrendszer kiépítése.
Mi a titka a megfelelő öntözőrendszer kiépítésének?
Nagyon sok múlik a különböző vízigényű területek szétválasztásán. Mert könnyen megeshet, hogy eltérő technológiát kell alkalmazni a változatos viszonyok miatt. Éppen ezért lényeges megtalálni az egyensúlyt a kert optimális vízfogyasztását illetően. E tekintetben egy profi szakember nagy hangsúlyt fektet a rendelkezésre álló vízforrás felmérésére is.
A rendelkezésre álló vízforrásból nyerhető tiszta öntözővíz nyomása és mennyisége kulcsfontosságúnak számít ezen a téren. Ha úgy tetszik, akkor ez jelenti a kiindulópontot, amivel elkezdődhet a számolás. A vízvételi hely lehet vezetékes vízforrás, ritkábban lehet pl. természetes, mint pl. egy patak vagy tó, de esővízgyűjtő is szolgálhat vízforrásként.
A másik fontos tényező a tervezés szempontjából a kert állandó és változó adottságai, illetve a terület tagoltsága és méretei. Felmérésre kerül a növényzet fajtája, vízigénye, tereptárgyak elhelyezkedése, amiket általában ki kell kerülni az öntözőrendszer kiépítése során. A talaj minősége és vízelvezetőképessége sem elhanyagolható tényező, ahogyan az sem, hogy napos vagy árnyékos területek állnak e a rendelkezésünkre.
A telepítés módja is eltérő lehet
Természetesen minden esetben meg kell határozni az önözőrendszer vezérlő típusát, az öntöző szórófejek fajtáit és számát, elhelyezését stb. De nem mindegy, hogy az öntözőrendszer már meglévő kertbe, kész kertbe utólag vagy egy épülő kertbe történik. A három lehetőség körül a második a legnehezebb feladat.
A kész kertbe történő utólagos telepítés hátránya, hogy a tulajdonos utólag jön rá, hogy szükség lenne egy öntözőrendszerre, épp azután, mikor már megtörtént a magvetés, ki lettek alakítva a nyomvonalak és már a vakondháló is elhelyezésre került. Ez a legköltségesebb és munkaigényesebb feladat, ellenben azzal, amikor a vezetékek még a kultúra kialakulása előtt kerülnek a talaj alá.
Az öntözőrendszer vezérlő beprogramozása után ügyfélként érdemes elsajátítani annak a megfelelő használatát. Egy jó szakember természetesen ebben is segítséget nyújt, hiszen csak így használhatóak ki igazán az öntözőrendszerben rejlő lehetőségek, amik kifogástalan végeredményhez vezetnek a növényzetet illetően.