Noha a tárolós rendszerek jóval elterjedtebbek, gyakorta gazdaságosabb alternatívát kínál az elektromos átfolyós vízmelegítő. Az optimális eszköz kiválasztásához azonban Önnek is meg kell vizsgálnia a felhasználási körülményeket. Különös tekintettel arra, milyen gyakran történik vételezés. Emellett az is kardinális jelentőséggel bírhat, hogy az ingatlanon belül a további pontokon mi szolgáltatja a melegvizet.
Tudniillik már meglévő nagyobb űrtartalmú bojler esetében sokszor a leghatékonyabb metódust az jelenti, ha a vezetékek kiépítésével rácsatlakozunk erre az egységre. Ugyanakkor az is előfordul, miszerint egy újonnan telepített csapnál, vagy a meglévő tárolótól messze, például egy műhelyben, vagy garázsban kell megoldanunk ezt a kérdést. Ilyenkor pedig két lehetőség áll a rendelkezésünkre. Felszerelhetünk egy kisebb űrtartalmú melegvíztárolót, amiben mindig rendelkezésre áll bizonyos mennyiség vagy az elektromos átfolyós vízmelegítő mellett tesszük le a voksunkat.
Mindkét opciónak megvannak a maga előnyei, ám ahhoz, hogy objektíven tudjunk dönteni, az esetleges hátrányokat is érdemes górcső alá venni. Hosszú távon ugyanis nem csupán a komfortérzetünk múlhat ezen, de a pénztárcánk is megérzi, ha nem vagyunk elég alaposak a vásárlás során.
Az elektromos átfolyós vízmelegítő előnyei
A jellemzően kézmosó pontokon alkalmazott tárolós rendszerek esetében a rendelkezésre álló meleg víz mennyisége nagyjából 5 liter. Igény szerint természetesen kaphatók ennél nagyobb űrtartalommal rendelkező modellek is. Gyakori vételezés kapcsán ugyanakkor komoly hátránynak tekinthető a felfűtési idő, ami ekkora volumennél nagyjából 10 és 15 perc közé tehető. Emiatt gyakorta megeshet, hogy ha perceken belül többször is történik vízhasználat, akkor azt a készülék már nem tudja megfelelően kiszolgálni.
Erre a problémára remek megoldást jelent egy elektromos átfolyós vízmelegítő. Ezeknél mindössze 1-2 másodperc szükséges a megfelelő hőmérséklet eléréséhez és tekintettel arra, hogy a felfűtés menet közben történik, nincs hatással teljesítményre a felhasznált víz mennyisége. Ennek a működési metódusnak köszönhetően pedig ez a konstrukció jóval hatékonyabb üzemeltetést tesz lehetővé.
Bojlerek esetében ugyanis számolnunk kell az úgynevezett készenléti energiaveszteséggel, ami a tökéletlen szigetelés miatt kialakuló hőleadásból keletkezik. A felmelegített víz egy bizonyos mértékben a közvetlen környezetét fűti, ami miatt akár több mint 0,5 kWh energia is kárba veszhet, méghozzá naponta.
Ezzel szemben, ha a hevítés kizárólag az áramlás során megy végbe, akkor ezt a problémát elkerülhetjük. Arról se feledkezzünk meg, miszerint egy elektromos átfolyós vízmelegítő kevesebb helyet foglal, ez pedig gyakorta kardinális jelentőségű kérdés. Bizonyos felhasználási pontokon meglehetősen korlátozott a tér, így nagy könnyebbséget jelent egy átfolyós villanybojler amennyiben nincs szükség komolyabb átalakításokra.
A készülék kiválasztásakor ügyeljünk a részletekre
Mindezek mellett nagyon fontos, hogy kellő körültekintéssel járjunk el mind vásárláskor, mind pedig a beüzemelés közben. A rendszer működési elve miatt ugyanis magasabb teljesítményfelvétel történik, s bár a legtöbb átfolyós villanybojler teljes biztonsággal rácsatlakoztatható az otthoni, egyfázisú hálózatra, az ehhez használt vezeték keresztmetszete döntő befolyással bírhat. Szintén kérdéses a csaptelep típusa, nyitott rendszerű modellek esetében speciális darab beszerzésére lehet szükség, ám összességében ez az optimálisabb kivitel, főképp új kiépítés vonatkozásában.
Összességében azonban elmondható, hogy az elektromos átfolyós vízmelegítő beszerzését és telepítését a legtöbb esetben érdemes tapasztalt szakemberre bízni. Így Ön is biztos lehet benne, miszerint olyan egység kerül a birtokába, ami maradéktalanul megfelel az igényeinek. Ám még ennél is fontosabb, miszerint csak a szakértő által elvégzett beüzemelés garantálja a biztonságos használatot. Ennek köszönhetően attól sem kell tartani, hogy a hálózat nem bírja el az igénybevételt, ami akár komoly problémákhoz is vezethet.