Életmentő lehet a szénmonoxid riasztó! Mire figyeljünk a kiválasztásánál?

Miért nélkülözhetetlen a szénmonoxid riasztó? Egy megbízhatóan működő szénmonoxid riasztó készülék nemcsak biztonságérzetet ad a mindennapokban, de szó szerint életeket menthet. Sajnos sokan a tipikus tagadó hozzáállással kezelik a témát, miszerint velük úgysem történhet baj. Ne feledjük, hogy ugyanezt gondolták mindazok, akik már átestek kisebb-nagyobb szénmonoxid mérgezésen.

Egy rendkívül veszélyes vegyületről van szó, amelynek már kis mennyiségben is súlyos egészségkárosító hatása van. Épp ezért nélkülözhetetlen a szénmonoxid jelző használata minden olyan épületben, ahol ez a színtelen, szagtalan, halálos gáz megjelenhet.

Hol keletkezhet szénmonoxid?

 

Leginkább hírekből és tudósításokból hallunk a szénmonoxid mérgezéshez kapcsolódó esetekről. Már ezekből is kiderül, hogy leggyakrabban a téli hónapokban, azaz a fűtési szezonban történnek balesetek. Ez nem véletlen, hiszen szénmonoxid akkor keletkezik, ha a fűtésből származó égéstermék nem távozik hiánytalanul egy zárt helyiségből. Bajt okozhat egy hibásan beállított fűtési rendszer, egy ellenőrizetlen kéményből érkező szivárgás vagy egy rossz állapotú szigetelés. Szintén veszélyes az autók kipufogógáza is zárt térben, ezért láthatunk minden teremgarázsban vagy parkolóházban szénmonoxid mérő készülékeket.

A szénmonoxid mérgezés hatásai

Kisebb dózis esetén a szénmonoxid hányingert, fejfájást, levertséget okoz. Amennyiben ilyen tüneteket észlelünk, azonnal menjünk ki friss levegőre. Egy nagyobb mértékű mérgezés következtében izomfájdalmak, görcsök jelentkezhetnek, sőt az eszméletünket is elveszíthetjük. Rendkívül veszélyes, hiszen az eszméletvesztés következtében fennáll a még súlyosabb mérgezés lehetősége. A legrosszabb esetben, az úgynevezett harmadik fázisban izomlazulás következik be, azaz légzésünk lelassul, majd légzésbénulás áll be, ami halálhoz vezet. Ijesztően hangzik, de épp ezért van szükség egy szénmonoxid riasztó beszerzésére és alkalmazására.

 

A szénmonoxid riasztó működése

A működési elvük szerint alapvetően háromféle szénmonoxid riasztó rendszer létezik. A biometrikus érzékelő, a fém-oxid érzékelő, valamint az elektrokémiai elven működő rendszer.

Biometrikus szénmonoxid riasztó

A készülékben egy biometrikus szenzor, valamint egy különleges gélszerű anyag található. Amennyiben a zselé reakcióba lép a szénmonoxiddal, a kémiai kölcsönhatás következtében megváltoztatja színét. Ezt a folyamatot érzékeli a szenzor, és a színváltozás hatására működésbe lép a riasztó.

Félvezetővel működő fém-oxid riasztó

A biometrikus változatnál drágább és érzékenyebb készülék, amely érzékeli a szénmonoxid koncentráció növekedését. Egyes esetekben füst vagy akár a légnyomásváltozás is aktiválhatja a riasztót. De inkább legyen több téves riasztás, mint elmaradjon egy valódi.

Elektrokémai szénmonoxid riasztó

A három változat közül talán ez a leginkább kifinomult rendszer. Érzékelője egy különleges kémiai vegyületet tartalmaz, amely szénmonoxid hatására elektromosságot indukál és a szenzor azonnal riaszt. Alacsony energiaigénye miatt egyetlen elem elég ahhoz, hogy hosszú éveken át stabilan és megbízhatóan szolgáljon.

Az energiaforrás kérdése

A szénmonoxid riasztó rendszerek elemről, szünetmentes akkumulátorról vagy elektromos hálózatról működhetnek. Nagy előnye az első kettőnek, hogy egy esetleges áramszünet esetén is zavartalanul ellátják feladatukat. Csupán elem- vagy akkumulátorcserével kell időnként számolnunk. Amennyiben fűtésünk használja a hálózatot, mint például a cikró berendezések, a szénmonoxid riasztót is használhatjuk hálózatról a fűtési rendszeren keresztül. Más esetben érdemes az elemmel vagy szünetmentes tápegységgel működő változatot választanunk.

A szénmonoxid riasztó elhelyezése

Lehetőség szerint olyan helyet keressünk a készüléknek, ami a szénmonoxid lehetséges forrásának pár méteres körzetében van, és nincs útban a mindennapi életünk során. Mindenképpen az ablakok nyílásánál magasabbra helyezzük, de ne közvetlenül a mennyezet alá tegyük. Soha ne szereljük a riasztót tűzhely vagy mosogató fölé, berendezési tárgyak alá vagy bútorok mögé.