A modern értelemben vett energiatakarékos elektromos fűtés már köszönőviszonyban sincs a múlt elavult megoldásaival. A néhány évvel ezelőtti egységek, némi túlzással ugyan, de a villanyóra felpörgetésén túl nem sok pozitívumot tudtak felmutatni az üzemeltetésük során – nem így a jelen kor innovatív berendezései, amelyek az elképesztő energiatakarékosságukról híresek. Azt viszont jó tudni, hogy az elektromos fűtés csak abban az esetben váltja be a hozzá fűzött reményeket, ha biztosítjuk ehhez a megfelelő feltételeket.
Az energiatakarékos elektromos fűtés fajtái
Alapvetően három típusát különböztethetjük meg az energiatakarékos elektromos fűtésnek. Az első típusba azok a készülékek tartoznak, amelyek a levegő áramoltatásával érik el a kívánt hőmérsékletet az adott helyiségben. Tökéletes példa erre az elektromos elven működő konvektor.
A második csoport tagjai az úgynevezett infrapanelek, amelyek a hősugárzás erejét használják fel a hőmérséklet fokozására. A harmadik fajtája az elektromos fűtésnek már a komplexebb elven működő, falra szerelhető fűtőpanelek, úgynevezett konvekciós fűtőegységek.
Az energiatakarékos elektromos fűtés előnyeiről
Ahhoz, hogy a lakásunkban mindig komfortosan meleg hőmérséklet uralkodjon, nem kell feltétlenül a hagyományos, de roppant költséges fűtésrendszer kialakításában gondolkodunk. Ha a fűtés elektromos módszerét választjuk, természetesen engedélyekre sem lesz szükség, illetve a későbbiekben a rendszeres kéményellenőriztetést is elfelejthetjük. Az elektromos fűtés kiépítési díja alacsony, az üzemelése biztonságos, a szabályozhatósága roppant precíz, felhasználóbarát és abszolút személyre szabható. Ráadásul a modern kivitelezésű elektromos fali fűtőtest roppant dizájnos éke lehet az otthonunknak. Persze nyilván nem az esztétikai értékektől tesszük függővé a vásárlást, de valljuk be: nem árt, ha a fűtőpanelek a szemnek is mutatósak.
Mikor éri meg az elektromos fűtést választani?
Az energiatakarékos elektromos fűtés akkor válik igazán hatékonnyá, ha az üzemeléséhez szükséges áramot a Nap energiájával, napelemek segítségével szolgáltatjuk. Ez esetben a nagyobb méretű családi ház felfűtése is elképesztően jutányos formát ölt és a fűtésrendszert nemcsak kiegészítő-, de fő fűtésként is használhatjuk. Amennyiben nem a napelemeken keresztül oldjuk meg az fűtőpanelek hőmérsékletének emelését, már mélyebbre kell nyúlni a zsebben a havi számlák fizetésekor. Emiatt többen az elektromos fűtést csupán kiegészítő megoldásként, egy-két szoba, vagy időszakosan használt ingatlanok, nyaralóházak felfűtésére alkalmazzák.