A melegvíz hőszivattyú nem mai találmány, mégis viszonylag kevesen ismerik ennek a technológiának a pontos működését és legfontosabb előnyeit. Az elmúlt években hatalmas mértékben növekedett meg az érdeklődés a környezettudatos, megújuló energiaforrásokra építő fűtési és használati meleg víz (HMV) előállítására szolgáló megoldások iránt. A hőszivattyú nagyon jól beleillik ebbe a képbe, innovatív, energiahatékony, környezetkímélő és gazdaságos megoldás és fűtési, valamint HMV rendszerekben egyaránt használható. Mostani bejegyzésünknek ezt a még kevésbé ismert technológiáját járjuk körbe, bemutatva típusait, működését, előnyei és hátrányait, valamint részletesebben kitérünk a melegvíz hőszivattyúval kapcsolatos legfontosabb tudnivalókra.
Mi az a hőszivattyú egészen pontosan?
A hőszivattyú működése során összegyűjti a Nap levegőben, vízben vagy talajban tárolt hőenergiáját, amelyet pedig fűtésre vagy HMV előállítására használunk fel. Árammal működik, azonban kifejezetten energiahatékony megoldás, amely lényegesen több hőt ad le, mint amennyi áramra a működéshez szüksége van. A fűtési hőszivattyúk esetében beszédes mutató az úgynevezett COP érték: ez azt mutatja meg, hogy 1 kWh áram felhasználásával mennyi hőenergia állítható elő – az úgynevezett víz-víz hőszivattyúk esetében ez a szám akár 7 is lehet, amely kiemelkedően jónak számít. A melegvíz hőszivattyút a villanybojlerrel összehasonlítva pedig azt láthatjuk, hogy előbbi nagyjából negyed annyi energiával képes azonos mennyiségű melegvizet előállítani, mint a hagyományos megoldás.
Hogyan működik a hőszivattyú és mire használható?
A hőszivattyú használható fűtésre és hűtésre, emellett pedig egyes típusok alkalmasak melegvíz előállítására is. Korábban ezt a feladatot kiegészítő jelleggel látták el a kombi készülékek, napjainkra azonban kizárólag HMV előállítására gyártott modellek is elérhetők. Három alaptípusa a geotermikus, a levegő-víz és a víz-víz hőszivattyú. A különbséget közöttük értelemszerűen az adja, hogy milyen környezeti elemet használnak hőforrásként.
Legtöbben talán a geotermikus hőszivattyút ismerik, ennek a lényege, hogy a talajba fúrt csövekkel gyűjtik össze a földből kinyerhető hőt. Két altípusa a talajkollektoros és a talajszondás hőszivattyú. Hatékony megoldás, viszont költséges beruházást jelenthet, hosszabb megtérülési idő mellett.
A víz-víz hőszivattyúk működéséhez két kutat kell ásni (egy forrás és legalább egy nyelő kutat), amely miatt komoly munkálatokkal járhat együtt, ugyanakkor ez képes a legjobb COP értéket nyújtani. A levegő-víz hőszivattyú pedig a fűtésben vagy a HMV csövekben keringő vizet melegíti fel a levegőből elvont hő felhasználásával. Előnye az alacsonyabb beruházási költség és a gyorsabb megtérülési idő, azonban ez a megoldás van a legjobban kitéve a külső hőmérsékleti körülményeknek.
Mit érdemes mérlegelni a melegvíz hőszivattyú kiválasztása során?
A legfontosabb szempont egy fűtési vagy HMV rendszer korszerűsítése során a jobb energiahatékonyság és az alacsonyabb rezsikiadások elérése. Mivel egy melegvíz hőszivattyú költséges beruházás lehet, ezért minden esetben figyelembe kell venni megtérülési idejét is. Akkor működik a legoptimálisabban, ha a vizet 55 fokosra melegíti.
Ugyanakkor ez veszélyes lehet a különböző kórokozók, baktériumok elterjedése szempontjából, ezért legalább heti egy alkalommal 55 fok fölé kell emelni a hőmérsékletet. Erre a célra akár egy beépített fűtőpatron is alkalmas rásegítés lehet, hogy a melegvíz hőszivattyú továbbra is leggazdaságosabb, 50-55 fokosra melegítse fel a HMV-t.
Fontos összetevő még a hűtőközeg is, ugyanis minél jobban sűríthető, annál melegebb HMV előállítására képes a rendszer, ugyanakkor a berendezés árát is növelni fogja. A tartályt pedig úgy érdemes méretezni, hogy az a hőszivattyú teljesítményéhez és elvárt vízigényünkhöz is tökéletesen illeszkedjen.
Mivel nagyobb volumenű, költséges beruházás lehet egy ilyen rendszer kiépítése, mindenképpen érdemes előzetesen szakemberrel konzultálni, hogy sikerüljön megtalálni a felhasználási hely és vízfogyasztási szokásaink sajátosságaihoz a legideálisabb megoldást.