Noha gyakorta még mindig nem kerül elegendő hangsúly a kérdésre, a megfelelő födém szigetelés megléte több szempontból is döntő befolyású. Számtalan, főképp régebbi építésű családi ház esetében ez a lépés elmarad, még a komolyabb felújítások alkalmával is. Pedig ha belegondolunk, a padlás irányába rengeteg hő távozik, így a szakszerű lezárással rengeteg energiát megspórolhatunk. Emellett természetesen ugyanez a helyzet a nyári melegben, lévén a födém szigetelés hatására kevésbé illan el a hűvös a beltérből, ez egyben azt is jelenti, hogy a légkondicionáló egységeknek kevesebbet kell üzemelniük.
Az energiaárak tükrében pedig bátran kijelenthető, hogy mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a fogyasztásunkat hosszú távon is csökkentsük. Mielőtt azonban belevágnánk a kivitelezésbe, érdemes nagyon alaposan körüljárnunk a témát, hiszen a födém szigetelés egy nagyobb ingatlan vonatkozásában már egy jelentősebb beruházásnak tekinthető, arról nem is beszélve, hogy a választott metódus nagyban meghatározhatja a munkálatok idejét is.
Hogyan történik a födém szigetelés?
Az első lépés egy mindenre kiterjedő állapotfelmérés. Ennek során vizsgálni kell, hogy a födém milyen anyagból készült és a különféle épületgépészeti, valamint szerkezeti egységek mennyire teszik tagolttá a felületet. Ez ugyanis döntően befolyásolja a födém szigetelés technikáját. Ugyancsak alaposan meg kell fontolni, hogy mik a hosszú távú terveink a padlással.
Ha a későbbiekben szeretnénk beépíteni, akkor egész másképp kell gondolkodnunk, hiszen ha nem kívánjuk hasznosítani a területet, elég egy vékony szerviz út kialakítása is. Összességében elmondható, miszerint minél bonyolultabb a padlás elrendezése, annál nagyobb kihívást jelent majd a födém szigetelés, ám ez még egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne tudnánk házilag elvégezni a folyamatot. Ugyanakkor még ilyen esetekben is tanácsos kikérni egy szakértő véleményét, hiszen a tapasztalt hozzáértő olyan tanácsokkal láthat el minket, amivel sokkal könnyebbé válik az egész folyamat.
Amire nagyon ügyeljünk: a födém szigetelés rétegrend
A legegyszerűbb és egyben legkényelmesebb alternatívának a fújható megoldások számítanak. Ennek a módozatnak mindössze egyetlen hátulütője van, mégpedig az, hogy házilag nem igazán végezhető el, kizárólag erre szakosodott specialisták alkalmazzák a technológiát. Ugyanakkor a fújható födém szigetelés két előnnyel is rendelkezik.
Egyfelől villámgyorsan kivitelezhető – akár egyetlen nap alatt -, másrészt pedig az anyag természetéből fakadóan nem maradnak apróbb hőhidak sem, azaz biztosak lehetünk a kifogástalan eredményben. Ezzel szemben a rétegelt alternatívának akár mi magunk is nekifoghatunk, csupán néhány alapszabályt kell szem előtt tartanunk. Ezek közül a legfontosabb a födém szigetelés rétegrend. Ennek elsősorban a páraáteresztő képesség miatt van jelentősége, hiszen a rossz sorrendben lerakott anyagok idővel penészesedéshez vezethetnek.
Az álmennyezetre párazáró fólia kerüljön, majd a szarufák közé tehetjük a szigetelőanyagot. Erre kerül a páraáteresztő fólia, majd egy pár centiméteres légréteg, ami a kívülről érkező nedvesség elpárolgását teszi lehetővé.
Milyen tényezőktől függnek a födém szigetelés árak?
Amennyiben úgy határozunk, hogy profi szakemberekre bízzuk a munkálatok elvégzését, fontos tisztában lennünk azzal, milyen szempontok befolyásolják a födém szigetelés árak alakulását. Egyfelől minél nagyobb alapterületről van szó, annál magasabb költségekkel kell számolnunk. Emellett, ahogy fentebb is említettük, meghatározó a tetőtér tagoltsága is.
Minél több törés található, annál magasabb a szükséges munkaórák száma, ráadásul bizonyos kiegészítőkből is jóval nagyobb mennyiség fogy majd el. Tartsuk azonban szem előtt, hogy a födém szigetelés kapcsán nem érdemes spórolni, főképp nem az alapanyagok minőségén. Mivel egy ilyen felújítást évtizedekre tervezünk, ezért a tartósság kardinális kérdést jelent. Szóba jöhet a kőzetgyapot szigetelés alkalmazása is, de a szakemberek egyéb alternatívákat is ajánlhatnak.
Egyúttal történjen meg a falak szigetelése is
Kifogástalan eredményt csak akkor érhetünk el, ha minden irányból megakadályozzuk a hőveszteséget. Éppen ezért a falak szigetelése legalább ilyen fontos lépés és bizony a nyílászárók állapotára is nagy hangsúlyt kell fektetnünk, ha az energiahatékonyság növelése a célunk. Éppen ezért célszerű a födém szigetelése mellett egyszerre sort keríteni ezekre a lépésekre is.
Persze ez egy komoly beruházást jelent, ám egyfelől ez már rövidtávon megtérül, másrészt pedig jóval kisebb kellemetlenséget jelent, ha a munkálatok egy körben történnek. A megfelelő szaktudás birtokában a falak mellett a födém szigetelése sem tart tovább pár napnál, ezt követően pedig hosszú ideig élvezhetjük az elvégzett munkálatok előnyeit.