Egy elektromos páragyűjtő készülék minden olyan helyiségben hasznos és szükséges megoldást jelent, ahol az átlagosnál magasabb páratartalommal kell szembenéznünk. Még a legkisebb teljesítményre képes elektromos páragyűjtő készülékkel is látványos eredményeket érhetünk el rövid idő alatt, a komolyabb darabok pedig pillanatok alatt képesek lehetnek kiszárítani akár egy nagyobb helyiséget is. Mostani bejegyzésünkben az elektromos páragyűjtő készülék legfontosabb tudnivalóit mutatjuk be, kitérve a készülék nyújtotta előnyökre, valamint a túl magas szobai páratartalom veszélyeire is.
Mikor szükséges egy elektromos páragyűjtő készülék használata?
Ha a magasabb páratartalommal rendelkező helyiségekre gondolunk, legtöbbünknek elsőre valószínűleg a fürdőszoba és a konyha jut eszünkbe. Ez a megállapítás minden bizonnyal igaz lehet, ugyanakkor vannak olyan esetek, amikor a környezeti adottságok következtében a lakás más helyiségeiben is az áltagosnál magasabb páratartalom a jellemző.
Az elektromos páragyűjtő készülék legfontosabb előnye, hogy a helyiség túlzottan magas páratartalmának csökkentése által hatékony megoldást kínál a penészgomba megjelenése és elszaporodása ellen. Természetesen a már kialakult penészfoltokat nem képes eltüntetni, kiválóan megszünteti viszont annak okát, ezért remek megoldás a magas szobai páratartalom ellen. Vannak olyan területek, ahol a páratartalom magasabb az átlagosnál, azonban egy kitartó esőzés miatt szinte bárhol előfordulhat, legalább ideiglenes jelleggel a megszokottnál magasabb érték.
Míg korábban elsősorban a megfelelő vízszigetelés hiánya okozott problémát ezzel kapcsolatban a legtöbb ingatlanban, napjainkra fordult a kocka. A megfelelő energiahatékonyság általános elvárás lett, aminek szellemében a legtöbb új nyílászáró kiváló szigetelő képességgel rendelkezik. A műanyag típusoknak ráadásul a fához hasonló természetes szellőzési képesség sincs jelen, az ilyen csökkent légmozgás pedig adott esetben kiváló lehetőséget teremt a penészesedésnek.
Hogyan működik az elektromos páragyűjtő készülék?
A készülék egyik legfontosabb része az úgynevezett humidisztát eszköz: ez érzékeli az adott helyiség páratartalmát, a kívánt érték eléréséig pedig vezérli a páramentesítő készüléket, ki és bekapcsolja, a mindenkori szobai páratartalom függvényében. Ezekben az elektromos páragyűjtő készülékekben található továbbá egy hőcserélő rendszer és egy ventilátor is.
Utóbbi feladata a nedves levegő beszívása és továbbítása a hőcserélő rendszer felé, amely olyan hőmérsékletre hűti le a levegőt, hogy a benne lévő pára lecsapódhasson. Az így lecsapódott pára víz formájában a készülék erre szolgáló tartályában raktározódik el, a száraz levegő pedig keresztülhalad a berendezés szűrőjén, amely megtisztítja a szennyező anyagoktól. Ha a tartály megtelik, akkor ezt ki kell üríteni ahhoz, hogy továbbra is használni tudjuk a készüléket.
Melyik helyiségekben használható az elektromos páragyűjtő készülék?
Kézenfekvő megoldásnak hangzik a fürdőszobai páramentesítő, azonban nem csak ebben a helyiségben tehet hasznos szolgálatot egy ilyen készülék. Működés közben is csendes, így akár a hálószobában is elhelyezhetjük: nem csak a párát, hanem más káros anyagokat is megszűr, így képes lehet garantálni a hálószoba levegőjének frissességét. De természetesem elhelyezhetjük a nappaliban, az előszobában vagy a konyhában is, illetve vannak olyan típusok, amelyek akár a pince vagy szuterén helyiségben is alkalmasak a használatra.
Azt érdemes tudni, hogy a legtöbb készülék annál hatékonyabban működik, minél magasabb a helyiség hőmérséklete, általában 15 – 16 fokra szükség van az optimális hatás eléréséhez. Minden olyan helyiségben ajánlott az alkalmazása, amelyek sötétek és nem szellőznek megfelelően, például a kis méretű ablakok miatt. Egy esősebb, nyirkosabb időszakban viszont a lakás szinte valamennyi helyiségében hasznos megoldást jelenthet egy elektromos páragyűjtő készülék.