Hogyan végezzük a beltéri szigetelést a legjobb eredmény érdekében?

Bár a beltéri szigetelés kapcsán megoszlanak a vélemények annak hatékonyságát illetően, vannak olyan helyzetek, amikor nincsen más lehetőség, ha a lakás energiahatékonyságát szeretnénk növelni. Vannak olyan társasházak, különösen a műemléki besorolású darabok, ahogy nem lehet külső szigetelést alkalmazni. Ekkor sincsen minden veszve, azonban a beltéri szigetelés esetén vannak olyan körülmények, amelyekkel minden esetben érdemes számolni, mérlegelni. Rövid bejegyzésünkben a legfontosabb tudnivalók mellett kitérünk a jó megoldást kínáló beltéri szigetelő anyagokra is.

Mire érdemes figyelni beltéri szigetelés esetén?

Sokan abból az egyszerű okból kifolyólag kezelik fenntartásokkal a belső hőszigetélés kérdését, hogy a szigetelő réteg nem a ház hideg oldalára kerül. Ebben az esetben ugyanis a kintről érkező hidegnek azonnal az útjába áll a szigetelés. Ha pedig a belső oldalra helyezzük azt el, akkor a pára a helyiség beltéri falán csapódik le, ezzel állandó nedvességet, nyirkosságot előidézve. Hőhidak jöhetnek létre, valamint megnő a penészesedés veszélye is. Ezekkel a körülményekkel mindenképpen érdemes tisztában lenni, azonban nem jelentik azt, hogy egyúttal a beltéri szigetelés minden esetben veszélyes lenne. Mindösszesen arról van szó, hogy sokkal körültekintőbben kell eljárni az ebből a célból használt anyagok kiválasztása során.

Melyek a legjobb beltéri hőszigetelő anyagok?

 

A beltéri szigetelés nem lehetetlen tehát, viszont minden esetben olyan anyagot kell választani, amely kiváló hővezetési ellenállással és páradiffúziós tulajdonságokkal rendelkezik. Nem kell megijedni, hiszen ekkor is van bőséggel választási lehetőségünk és nem kell feltétlenül a legdrágább anyagokat választani. Léteznek olyan táblás szigetelőanyagok, mint például egyes XPS lapok, amelyeket ajánlani szoktak ebből a célból. Általánosságban elmondható azonban, hogy a jobb megoldást inkább az olyan szálas szigetelőanyagok jelentik, mint az üveg- és kőzetgyapot.

A kőzetgyapottal jól megoldható a szigetelés belülről

Bár a legtöbb esetben a beltéri szigetelés elsődleges célja a hőhatékonyság javítása, természetesen senki nem fogja bánni, ha emellé a megfelelő hangszigetelésről is sikerül gondoskodnia. A kőzetgyapot pedig remek választás lehet, hiszen mind a kettő tulajdonsága kiváló. Alapját ásványi szálak adják, tartós megoldást kínál, legyen szó a falak vagy a padló szigeteléséről, hiszen anyagának köszönhetően az évek során sem zsugorodik össze, még a nagyobb hőmérsékletkülönbség hatására sem.

Emellett tűzálló és ami az esetünkben most kifejezetten fontos szempont, hogy képes átereszteni a párát, ráadásul víztaszító képességgel is rendelkezik. Jó szellőzést biztosít, amely különösen hatékony tulajdonság a penészesedés kiküszöbölése érdekében. Mivel igazán minőségi és tartós anyagról beszélünk, ára valamivel magasabb a legtöbb lehetőséggel összehasonlítva, azonban remekül funkcionál, amely hosszabb távon visszahozhatja a magasabb költségeket.

Költséghatékony megoldás lehet az üveggyapot

Ha az üveggyapot kőzetgyapottal szembeni előnyeit nézzük, akkor az talán a kedvezőbb ára. Ezt a megoldást az üveg megolvasztása során állítják elő, amelynek következtében egy üvegszálakból felépülő, kristályos anyag jön létre. Hő- és hangszigetelő képességekkel egyaránt rendelkezik, bár ez utóbbi valamivel elmarad a kőzetgyapottól.

Ami fontos, hogy sokkal kevésbé áll ellen a mechanikai hatásoknak, ezért nem lépésálló, így padló szigetelésére kevésbé alkalmas, különösen a kicsit is nagyobb igénybevételnek kitett helyiségekben. Nedvességtűrő képessége azonban alacsony, ezért telepítése során minden esetben szükséges a párazáró réteg kialakítása is.

Természetesen további megoldások is léteznek még, vannak jó páraáteresztő képességgel rendelkező ásványi hőszigetelési lapok is. Ha más lehetőség hiányában azon gondolkodunk, hogy hogyan lehetséges a szigetelés belülről, minden esetben érdemes a témában jártas szakembert megbízni a feladattal, tanácsait kérni, hogy a lehető legjobb, tartós és biztonságos végeredményt érhessünk el – ha kellő hozzáértéssel végzik el a feladatot, nem lesz mitől tartanunk.