A kőzetgyapot szigetelés napjainkban nagyon népszerű megoldás, hiszen nem csak kiváló hő- és hangszigetelés érhető el vele, hanem számos olyan más előnyös tulajdonsága is van, amelyeknek köszönhetően elég széles körben felhasználható. Mostani bejegyzésünkben megnézzük, miért éri meg ezt a szigetelést választani és milyen területeken, felületeken alkalmas megoldás.
Mi a különbség a kőzetgyapot és az üveggyapot között?
A kőzetgyapot szigetelés sokszor az üveggyapot szigetelés „vetélytársa”, hiszen rendeltetésük közel azonos, mégis vannak olyan tulajdonságai, melyek szélesebb körű felhasználási lehetőségeket biztosítanak az üveggyapottal szemben.
A jó hőszigetelő képességet egyik anyag esetében sem lehet vitatni, valamint hasonlóan tűzállók. Mind a két anyag esetében vigyázni kell felhasználása során, ugyanis belégzésük esetén olyan szálacskák juthatnak a tüdőbe, amelyek képesek ott komoly betegségeket okozni.
Mi a kőzetgyapot szigetelés előnye az üveggyapottal szemben?
A kőzetgyapot szigetelés esetében a hőszigetelés mellé jó hangszigetelő képesség is társul. Az üveggyapottal szemben átereszti a párát, így nem érzékeny a nedvességre, sőt, víztaszító képességgel is rendelkezik. Így nem kell tartani a penészgombák megjelenésétől, emellett pedig kiválóan szellőzik, ezáltal biztosítva az épület „légzését”.
A kőzetgyapot alapját ásványi szálak, ellentétben az üveggyapottal, amely főleg az üveg gyártásakor keletkező melléktermékek felhasználásával jön létre. Az kőzetgyapot gyártása során bazaltot és mészkövet olvasztanak meg, majd fenol-formaldehid felhasználásával, préselés útján állítják elő a szigetelésre használt táblákat.
Az így létrejövő anyag kifejezetten tartós, hosszú évtizedeken keresztül alkalmas a magas minőségű hő- és hangszigetelésre. Nem zsugorodik, nem esik össze, így tartós megoldás érhető el vele, kiváló mechanikai tulajdonságainak köszönhetően. Még a nagy hőmérsékletkülönbséget is alakváltozás nélkül képes kezelni. Használatával a fűtési költségek látványosan csökkenthetők.
Hol használható a kőzetgyapot szigetelés?
Nagy előny tehát sok más szigetelőanyaggal, hogy a kőzetgyapot szigetelés viszonylag széles körben használható fel.
Kőzetgyapot padlószigetelés
Az üveggyapottal szemben a kőzetgyapot lépésálló, így akár padlószigetelésre is alkalmas lehet még akkor is, ha az nagyobb igénybevételnek lenne kitéve. Az aljzaton kifejezetten nagy egy lakás hővesztesége, ezért fontos a megfelelő szigetelés. A kőzetgyapottal azonban nem csak a hőszigetelés oldható meg hatékony módon, hanem a lépészaj szigetelés is, amelynek köszönhetően a belső zajok nem jutnak át egyes helyiségekbe.
Kőzetgyapot falszigetelés
A kőzetgyapot falszigetelés azért is jó megoldás, mert képes biztosítani a falak szellőzését és a penészedés kialakulását is megakadályozza. Válaszfalak szigetelésére például kiváló megoldás, amikor a gipszkarton lapok közé kőzetgyapot kerül. Az ilyen módon elválasztott helyiségek emellett remek hangszigetelést is kapnak.
Kőzetgyapot homlokzati hőszigetelés
A homlokzatok megfelelő szigetelése a fűtésszámla csökkentésének egyik kulcsa, hiszen a teljes ház hőveszteségének akár 30 százalékáért is felelős lehet. A kőzetgyapot homlokzati hőszigetelés nem véletlenül népszerű megoldás, hiszen nem csak a hő- és hangszigetelő képességének vesszük hasznát ilyen esetben, hanem a külső hatásokkal, például a magas páratartalommal vagy a nagy hőingadozással szembeni ellenállóképessége szintén hasznos.
Kőzetgyapot tetőszigetelés
A tetőszigetelés a téli hőveszteség csökkentése mellett a nyári túlzott felmelegedést is segít csökkenteni, ezáltal egész évben stabil belső hőmérsékletet biztosítva. A kőzetgyapot tetőszigetelés emellett csökkenti a külső zajok, például az utcazaj beszűrődését is a lakásba. Tűzálló tulajdonsága pedig tűzbiztonsági szempontból sem utolsó, ha tetőszigetelésről van szó, emellett csökkenti az épület széndioxid kibocsátását és az ingatlan energiahatékonyságát, ezáltal pedig értékét is növeli.