Bár rengeteg tévhit kering a témával kapcsolatban, az igazság az, hogy némi kézügyességgel és kellő kitartással a tetőtér szigetelés házilag is könnyedén elvégezhető. Az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt kapott az épületek energiahatékonysága, s bár a fűtésrendszerek korszerűsítésével kiváló eredmények érhetők el, a valódi hatékonyság mindaddig csak álom marad, amíg az ingatlanok szigetelése tökéletlen.
Márpedig sajnos a legtöbb esetben ezt tapasztalható, különösképp azoknál a családi házaknál, amik az ezredfordulót megelőzően épültek. A jó hír, hogy létezik költséghatékony megoldás, hiszen a tetőtér szigetelés házilag elvégezve valójában nem jelent számottevő kiadást, főképp, ha a többi, hasonló célt szolgáló beruházással hasonlítjuk össze.
Elsőre talán döbbenetes tény, de a házak nagy részénél a legtöbb hő veszteség a födémen keresztül történik, tudniillik kivitelezéskor erre került a legkisebb hangsúly. A korszerűsítés első lépése tehát optimálisan a tetőtér szigetelés házilag. Mielőtt azonban belevágnánk, nagyon alaposan meg kell tervezni minden egyes lépést.
A ház szigetelése nem lehet teljes a födém védelme nélkül
Elsőként azt kell megvizsgálnunk, milyen kialakítással bír a tetőtér. Ez ugyanis alapjaiban határozza meg, melyik megoldással érhetünk el optimális eredményeket. Ideális esetben egyszerű felépítésű, egyenletes felületű a terület és nem található benne túlságosan sok törés. Ilyenkor a hagyományos alternatívákkal bátran dolgozhatunk.
Párazáró fóliával kell kezdenünk, majd erre kerülhet rá maga az anyag, ami lehet polisztirol, hungarocell szigetelés, vagy akár üveggyapot is. Ügyeljünk a résekre és a precíz vágásra, tudniillik már egy kisebb hőhíd is komoly problémát okozhat a későbbiekben. Ezenfelül azonban nem lesz nehéz dolgunk és így eljárva a tetőtér szigetelés házilag nem okoz majd túl nagy kihívást. Amennyiben pedig a ház szigetelése egyébként rendben van, akkor már csak a fűtésrendszer optimalizációjára kell nagy hangsúlyt fektetni és hosszú évtizedekre megoldódik az energiahatékonyság kérdése otthonunkban.
Fújható szigetelés házilag – lehetséges?
Némileg komplikáltabb a helyzet, ha a tetőtér tele van egyenetlenséggel, beugrókkal és emiatt rendkívül sokat kellene vágni és méretezni. Ilyenkor két választási lehetőség áll a rendelkezésünkre. Az egyik, hogy a tetőtér szigetelés házilag készül és rászánjuk az időt és precízen beillesztjük a tekercses vagy táblás anyagot, ügyelve arra, hogy sehol ne maradjon szabadon a födém. Dönthetünk azonban úgy is, hogy egy korszerűbb alternatíva mellett tesszük le a voksunkat. Sajnos a fújható szigetelés házilag nem igazán kivitelezhető, maximum kisebb területeken.
Komplett családi házak tetőterénél ugyanis nem csak speciális anyagot, de kifejezetten erre a célra szolgáló gépeket is alkalmazni kell a kifogástalan eredmény érdekében, ezzel pedig aligha rendelkezünk. A jó hír, hogy egy szakemberekből álló csapat akár egy nap alatt is végez, s bár a tetőtér szigetelés házilag némiképp olcsóbban megoldható, így biztosak lehetünk benne, miszerint az elkészült munka garantáltan tökéletes lesz majd.
Ne feledkezzünk meg a külső szigetelés fontosságáról sem
Noha a födémen keresztül rengeteg hő képes távozni, ha az oldalfalak nem rendelkeznek megfelelő szigeteléssel, akkor egyúttal ezt a hiányosságot is pótolnunk kell. Szerencsére, ahogy a tetőtér szigetelés házilag megoldható, úgy ez a többi felületre is igaz. Kétségtelen azonban, hogy némiképp nagyobb körültekintéssel kell eljárnunk. Nem mindegy ugyanis a falak állapota – egész pontosan nedvessége -, mint ahogy azt a hibát sem szabad elkövetnünk, hogy a belső oldalra tesszük fel a hőzáró réteget. Statikai probléma esetén mindig előzze meg javítás a folyamatot, hiszen ha hibás felületre dolgozunk, az biztosan nem lesz majd tartós.
Kellő tapasztalat hiányában ehhez már érdemes kikérni szakértő segítségét, azaz míg a tetőtér szigetelés házilag is megoldható, az oldalfalaknak csak akkor álljunk neki, ha teljesen biztosak vagyunk a dolgunkban. Amennyiben így döntünk, akkor tartsuk észben, hogy úgy tanácsos időzíteni, hogy az időjárás ne húzza keresztül terveinket a külső szigetelés során.
Tetőtér szigetelés házilag – fontos a megfelelő alapanyag
Ezzel együtt arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a precizitás és az alaposság csupán fél sikert jelent. Legalább ugyanennyire kardinális kérdés ugyanis a minőségi anyagok használata. Ha a tetőtér szigetelés házilag kerül fel, akkor a munkadíjat megspórolhatjuk, így aztán semmiképp ne érjük be közepes kvalitású – illetve vastagságú – szigetelőanyaggal. Ügyeljünk a rétegrendre is és ne hagyjunk ki egyetlen lépést se.
Ellenkező esetben a párásodás, vagy épp a hőhidak keserítik majd meg mindennapjainkat. Azt is tartsuk szem előtt, hogy bár a tetőtér szigetelés házilag is megoldható, ha a legkisebb kétségünk is támad, inkább bízzuk profikra a feladatot. A költséghatékonyságnál ugyanis sokkal fontosabb a kifogástalan végeredmény.