A technológia fejlődése az élet minden területére rányomja a bélyegét. Nem képez kivételt ez alól az építészet, mint iparág sem. A mai építészeti megoldások merőben másak, mint a néhány évtizeddel korábbiak. Tulajdonképpen nem is kell olyan sokat visszamenni az időben, hogy megbizonyosodhassunk arról, mennyire gyorsan is fejlődő iparágról van szó – minden tekintetben.
Mai témánk az egyik legizgalmasabb kérdéskör építész-berkeken belül: a könnyűszerkezetes ház és az azzal kapcsolatos hiedelmek, tévhitek. Igen, a könnyűszerkezetes ház tipikusan az a kategória, amiről valószínűleg már mindnyájan hallhattunk kortól és nemtől függetlenül, viszont a teljes igazságot laikusként nem ismertük – mindezidáig. A skandináv országokban és Amerikában is közkedvelt építkezési módszer idehaza az elmúlt években mutatkozott be komolyabban, mégpedig az egyre fontosabbnak számító energia- illetve környezetbarát elvek előrenyomulása miatt.
Könnyűszerkezetes házak Magyarországon
Persze könnyűszerkezetes házakat korábban is építettek Magyarországon, de azok inkább voltak ritkán használt hétvégi házak, kisebb nyaralók, mintsem nagycsaládosok által kényelmesen belakott hatalmas életterek. A helyzet szerencsére változott, és manapság már inkább a lakóházak kapcsán emlegetjük az említett nagyszerű, okos megoldást. A könnyűszerkezetes ház beszédes elnevezés, egyáltalán nem olyan szakzsargon, amit mi, átlagemberek ne tudnánk megfejteni: az e módon létrehozott épületek szerkezete, váza roppant könnyű, ami több pozitív következménnyel jár, mind a lakókra, mind az építéssel foglalkozó szakemberekre vonatkozóan.
A könnyűszerkezetes ház, vagy, ahogy sokan emlegetik, a készház építésénél az időjárás nem igazán játszik közre, csupán az alapozási fázisnál. Mivel a későbbi építési munkák – az úgynevezett „száraz” munkák – nem igényelnek száradási időt, így tulajdonképpen nem kell az időjárás viszontagságaitól tartanunk. Megdöbbentő, hogy ezek az épülettípusok villámgyorsan, akár 4-6 hónap alatt is elérhetik a kulcsrakész állapotot – a megrendelő fél legnagyobb örömére.
Gyorsan felhúzható a könnyűszerkezetes ház
A kivitelezés azonban nemcsak gyors, de tiszta is – kevés hulladék alapanyag marad fenn, ami a projektet finanszírozó személynek is jó. A könnyűszerkezetes házak úgy bújnak ki a fölből, mint a gomba, ám ez senkit ne tévesszen meg, hiszen azok szerkezete roppant erős és időtálló – a hosszú élettartam garantált, vagy, ahogy a mesteremberek maguk között viccesen megjegyezni szoktál, 100 plusz 1 év.
Ha mindez nem lenne eléggé meggyőző, a könnyűszerkezetes háznak van még egy elképesztő tulajdonsága, amivel lényegében már rövidtávon is pénzt spórolhatunk meg, ez pedig a kiemelkedő hőszigetelés.
A roppant erős hőmegtartó erőről mondanunk sem kell, azonnal a téli fűtésszámla jut eszünkbe, ám az igazság az, hogy ezen vonzó jellemzővel évszaktól függetlenül profitálhatunk. Végül beszéljünk egy kicsit az árakról is – hiszen mindenki erre kíváncsi a leginkább. Nos, nem kertelünk: a könnyűszerkezetes ház építtetése bizony nem olcsó mulattság – bár a mai világban mi az? Az, hogy drága, kétségtelen, mint ahogy az is, hogy a már említett hőszigetelő tulajdonságnak köszönhetően előbb-utóbb megtérül a befektetés.
Ezek a modern csodák pénzt takarítnak meg télen és nyáron, arról nem is beszélve, hogy a költségeikkel már a nulladik napon tisztában leszünk. Miért jó ez nekünk? Nos, akinek már valaha volt szerencséje az építkezéshez, jól tudja, hogy a kivitelező cég által kezdetben kommunikált összeg a munka végére akár a duplája is lehet. Nem így a könnyűszerkezetes házak esetében, ahol az előre megállapított fix összeg semmit nem változik a projekt befejezésére sem.