A fűtési szezon kezdetével sajnos évről évre növekedésnek indul a szén-monoxid mérgezésekhez köthető halálesetek száma is, pedig a rendszeres lakossági kéményseprés, a megfelelő érzékelők és szellőztetési megoldásokkal elkerülhetőek lennének ezen szomorú esetek. A fűtéshez kapcsolódó mérgező gázok azért is kifejezetten veszélyesek, mert színtelenek, szagtalanok, amikor pedig képesek vagyunk érzékelni őket, az sokszor már csak a baj bekövetkeztét jelzi.
Mindezek ellenére mind a mai napig sokan nem veszik kellően komolyan ezeket a veszélyeket, holott a megelőzésért rengeteget tehetnénk. Nézzük is meg röviden, hogyan néz ki a lakossági kéményseprés menete, milyen sűrűn érdemes elvégeztetni és milyen anyagi, illetve adminisztrációs terhet jelent ez az állampolgárok számára!
Miért fontos a rendszeres lakossági kéményseprés?
Laikusként az ember aligha szokott részleteiben elgondolkodni a fűtés során végbemenő kémiai reakciókon és más folyamatokon, annyit érdemes azonban tudni, hogy a tökéletlen égés során számos szennyező és egészségünkre káros anyag szabadul fel, amelyek főszabály szerint a kéményen keresztül távoznak a kinti levegőbe.
Problémát okozhat, ha ez a „távozás” nem tökéletes, mert mondjuk a kémény, a fűtőberendezés vagy azok csatlakozásai hibások és ezek a mérgező anyagok bejutnak a lakás légterébe. De nem kell feltétlen valamilyen igen súlyos, mechanikai hibának állnia a háttérben. Az égés közben keletkező anyagok ugyanis folyamatosan rakódnak le a kémény belső falán – és mivel ezek gyúlékony vegyületek, komoly kockázatot jelentenek a lakástüzek kialakulásának szempontjából.
Az így keletkezett tüzeknek az eloltása sem egyszerű, ráadásul, mivel fentről kell locsolni, könnyedén áztathatja el a lakás belsejét is, súlyos károkat okozva. De emellett is kerülhetnek a kéménybe más szennyeződések, mint gallyak, falevelek vagy állati ürülék. A rendszeres lakossági kéményseprés egyik fő feladata ezeknek a lerakódásoknak és szennyeződéseknek az eltüntetése.
Hogyan történik a lakossági kéményseprés megrendelése?
2018. januárjában jelentős változtatások történtek ezen a téren. A részletek ismertetése nélkül nézzük a legfontosabb tudnivalókat a lakossági kéményseprés kapcsán, amelyekkel minden ingatlantulajdonosnak érdemes tisztában lennie. Régebben a kötelező ellenőrzést előre megadott időpontban, végezték el. Erre a tulajdonosoknak sok ráhatása nem volt azon túl, hogy vagy otthon tartózkodtak a megadott időpontban vagy egy értesítés várta őket az ellenőrzés sikertelenségéről.
Társasházakban ez a szokás nem is változott, oda továbbra is előzetes értesítés alapján, automatikusan érkeznek a kéményseprők. Családi házakban viszont az ellenőrzéshez a tulajdonosnak kell kezdeményezni az időpont-egyeztetést. Ez megtehető online formában is. A www.kemenysepres.hu honlapon lehetősége van megadni néhány (két-három) alkalmas napot, majd a kéményseprők felveszik Önnel a kapcsolatot az ellenőrzés pontos időpontjának egyeztetése céljából.
Emellett lehetőség van telefonon, sőt, akár levélben is kezdeményezni az időpont egyeztetést a területileg illetékes szervezeteknél. Akár fűtési szezonon kívül is lehetséges a lakossági kéményseprés megrendelése, ebben az esetben sokkal kevesebb várakozási idővel, rugalmasan elvégezhető a feladat. Ha gázzal fűt, akkor kétévente, szilárd tüzelőanyaggal, például fával történő fűtés esetén pedig évente érdemes szakemberrel elvégeztetni kéményseprést.
Mennyi jelenleg a kéményseprés díja?
Magánszemélyek esetében a teljes folyamat, az időpontfoglalástól kezdve a tisztításig (ha az szükséges) ingyenes és a katasztrófavédelem végzi. Arra azonban érdemes figyelni, hogy ez a lakossági kéményseprésre vonatkozik – amennyiben az ingatlanban gazdálkodó szervezet is be van jegyezve, akkor már fizetni kell érte és az ellenőrzés elvégzése valamelyik szolgáltató cég hatáskörébe tartozik. A megfelelő szénmonoxid-érzékelők telepítése mellett érdemes tehát rászánni az időt a lakossági kéményseprésre is, amely később túlzás nélkül akár az életünket is megmentheti.