A rendkívül magas fűtésszerelési és tervezési árak mellett sokakban felmerül a gondolat, hogy kivitelezhető-e a központi fűtés tervezés házilag? Nem lehetetlen feladat, ugyanakkor komoly szakértelmet, felkészültséget és tapasztalatot igényel. A központi fűtés kiépítése, valamint a fűtési rendszerek méretezése rendkívül pontos hőigényszámítást és kivitelezést kíván, így célszerű mérnöki segítséget és gépészeti, kivitelezői tanácsot kérni.
Mit nevezünk központi fűtésnek?
Amennyiben tervben van a központi fűtés tervezés, érdemes tisztázni, hogy pontosan mi a központi fűtés lényege. Azokat a rendszereket nevezzük központi fűtésnek, amelyekre igazak az alábbi megállapítások: – egy időben képesek egyszerre több helyiség fűtését is ellátni – a szükséges hőenergiát egy helyen termelik (általában a kazánházban) – az előállított hőenergiát víz, gőz vagy levegő útján szállítják a fűtött helyiségekbe
A központi fűtés előnyei
A központi fűtés kiépítése házilag vagy szakemberek segítségével is történhet. Amennyiben saját kezűleg épül ki a rendszer, nagyon fontos, hogy a tervezés és a kivitelezés és tökéletes legyen. Csak ebben az esetben élvezhetők maximálisan a központi fűtés előnyei:
- nem áll fenn sem tűzveszély, sem szénmonoxid mérgezés veszélye
- az épület valamennyi helyiségében és mellékhelyiségében fenntartja a beállított hőmérsékletet
- a helyiségek hőmérsékletének mértéke központilag szabályozható
A megfelelő fűtési rendszer kiválasztása
Hazákban többféle fűtésrendszert is alkalmaznak. Így tehát, amikor valaki belevág a központi fűtés tervezésébe házilag, először a megfelelő rendszert kell megtalálnia. Választhat gáz-, elektromos-, hőszivattyús- és szilárd tüzelésű fűtést. A tervezés során számos tényezőt kell figyelembe venni: fontos a kivitelezés várható költsége, az épület típusa, a hőleadó egységek típusa, a szigetelés minősége, de gondolni kell a megfelelő rendszer kiválasztásával elérhető előnyökre is.
Milyen fűtési rendszerekkel érdemes tervezni?
Amikor a központi fűtés tervezés házilag történik, a profi szakemberekhez hasonlóan törekedni kell a lehető legjobb rendszer kialakítására. Nézzük meg, hogy milyen előnyei vannak a gázcirkónak, a szilárd tüzelésű kazánnak és a napelemes fűtésnek.
Gázcirkó és gázkazán
A hő a központi kazánban keletkezik gáz felhasználásával, amely felmelegíti a rendszerben keringő vizet. Így jut el a kazánban felvett hőmennyiség a hőleadó egységekhez. A szabályozás alapján az új építésű rendszerek esetében kizárólag kondenzációs gázkazán használható, amely az égéstermékből részben visszanyeri a hőt. Gázkazán használatával akár 50 százalékkal is hatékonyabban működik a központi fűtés, mint a helyiségekben önállóan használt fűtőtestek esetén.
Szilárd tüzelésű kazán
A szilárd tüzelésű kazánokkal elsősorban olyan helyeken érdemes tervezni, ahol a gázszolgáltatás nem elérhető. Ahogy elnevezéséből is adódik, szinte bármilyen szilárd tüzelőanyaggal működik, legyen az fa, brikett, szén vagy pellet. Előnye, hogy hosszú évtizedekig megbízhatóan működik, nagyon könnyen kezelhető és az esetleges javítása is olcsó. A tüzelőanyag tárolásával és előkészítésével azonban rendszeresen számolni kell.
Napelemes fűtés
Amennyiben a központi fűtés tervezés házilag történik, érdemes elgondolkozni napelemes megoldáson is. A gázhoz és szilárd fűtőanyagokhoz képest értelemszerűen ez az egyik legkorszerűbb opció. Ugyanakkor számolni kell a meglehetősen drága telepítési költséggel. Ám hosszú távon természetesen megtérül a befektetés. Környezetbarát, megújuló energiaforrás, égéstermék nélkül.
Fűtési terv
Fontos egy precíz fűtési terv kidolgozása. Ez gyakorlatilag a központi fűtés tervezés első lépése. Ennek a dokumentációnak minden elengedhetetlen információt tartalmaznia kell.
Általában az alábbi pontokból áll:
– műszaki leírás
– hőszükséglet számítás
– hőleadók méretezése
– szerelvénylista az elemekről
– hőleadó egységek méretezése
– csővezetékek méretezése
Látható, hogy a központi fűtés tervezés házilag egyáltalán nem egyszerű feladat. Érdemes felkészült, nagy tapasztalattal rendelkező szakember segítségét kérni.