Mennyi napelem kell egy házhoz?

Laikusként nem könnyű helyes választ adni arra a kérdésre, hogy mennyi napelem kell egy házhoz? Mégis egyre többeket foglalkoztat, hogy ez miként állapítható meg. A pontos végeredmény érdekében, tisztázni kell a kiépítés feltételeit és ennek tekintetében sorra vehetjük azokat a tényezőket, amelyekkel meghatározható a napelemek száma és mérete.

A nyomozás a villanyszámlával kezdődik

Így pontosan megállapítható, hogy a háztartás mennyi elektromos energiát emészt fel éves szinten. Ez már egy nagyszerű kiindulási alapot jelent annak érdekében, hogy pontosan megtudja, mennyi napelem kell egy házhoz. Ezután sorra kell venni azokat a fogyasztókat, amelyek főszerepet játszanak a villanyszámla hízlalásában. Erre azért van szükség, mert lehetnek olyan berendezések a háztartásban, amelyek felett már eljárt az idő. Régen minden sokkal többet fogyasztott, mint manapság. Egy régi mosógép, elektromos bojler, melegítő, hűtőszekrény alaposan felpumpálhatja a kiadásokat. Azzal pedig nem árt tisztában lenni, hogy egy ilyen rendszer kiépítése általában 1,5-3 millió forintnál kezdődik és a végösszeg könnyen elérheti akár a 6 milliót is.

Elemezze a szokásait!

Az is meghatározhatja, hogy mennyi napelem kell egy házhoz, hogy mennyire élünk energiatakarékos vagy éppen pazarló életmódot. Ha minden helyiségben felkapcsolva hagyja a villanyt és a tévék is be vannak kapcsolva, miközben az udvaron az elektromos grillsütővel készíti a finomabbnál finomabb fogásokat a vendégeinek, akiket a hűvös időjárás miatt elektromos hőlégfúvó melegít, akkor ne csodálkozzon, hogy a villanyóra süvítve pörögni kezd. Aki ilyen felelőtlenül pazarolja az energiát, annak nem csupán napelemekre van szüksége, hanem egy egész naperőműre. Természetesen nem kell a kedvenc regényünket gyertyafény mellett olvasgatni, viszont a régi izzókat nem árt lecserélni LED változatokra.

 

A tájolás is befolyásolja, hogy mekkora napelem kell egy épülethez

Nem elég csak felszerelni a tetőre, mondván, hogy most már majd csak lesz valahogy. Hiszen, ha fent vannak a napelemek, akkor elvileg energiát generálnak. Igen, ez részben így is van, de nem mindegy, hogy mennyire érik el a Nap sugarai a napelemeket. A déli tájolás az ideális. Természetesen a dél-keleti és dél-nyugati tájolás sem zárja ki a megépítést. Viszont az északi oldalra történő szerelés egyáltalán nem javasolt, mert így nem hasznosítható elegendő napenergia. Amennyiben a tájolás megoldottnak tekinthető már csak a dőlésszöget kell belőni. Az ideális szög 30-35 % körül van. Ha ez kicsivel több vagy kevesebb, az már éves szinten meghatározó lehet a termelést illetően.

A napelemek típusa is meghatározza, hogy mennyi napelem kell egy házhoz

A mono- vagy polikristályos napelem megfelel a lakossági használat terén. A monokristályos hatásfoka nagyobb (20 %), ezért drágább, viszont kevesebbre van belőle szükség. A polikristályos olcsóbb technológiát jelent, de csekélyebb hatásfokkal (13-18 %) bír.

Stílusos megoldás a napelemes tetőcserép

Az egyik előnye, hogy műemlék védelem alatt álló épületeken is engedélyeztethető, ami a hagyományos panelekkel nem oldható meg. Kettő az egyben, mivel teljes értékű napelemként működik, miközben védi az épületet az időjárási viszonyoktól, akárcsak a hagyományos tetőfedő cserép. A napelemes tetőcserép évtizedeken keresztül képes megújuló energiát termelni, miközben növeli az épület értékét. Hátrányként felróható a napelemes tetőcserép esetében a lassú megtérülés és a kisebb hatékonyság, a hagyományos napelem panelekkel szemben. Ez többek között a gyenge szellőzés miatt van, mivel ezáltal hamarabb felmelegszik. A túlmelegedés pedig köztudottan csökkenti a napelemek, így a napelemes tetőcserép hatásfokát is.

Hazánk kimondottan jó helyzetben van a napenergiában rejlő lehetőségeket illetően. 1 kW teljesítményű rendszer nagyjából 1200 kWh termelésére képes. Amennyiben sikerült kiszámolnunk a villanyszámla alapján az éves fogyasztást, akkor ezt elosztva 1200 kWh teljesítménnyel, megkapjuk, hogy mennyi és mekkora napelem kell egy házhoz.