A decentralizált szellőztető egy viszonylag egyszerű és költséghatékony módja annak, hogy egy adott helyiség levegője mindig friss és tiszta legyen. A más néven egyhelyiséges hővisszanyerős berendezésként is emlegetett szerkezet nem alkot komplett rendszert, mindösszesen egyetlen helyiség levegőjének tisztítására alkalmas – ugyanakkor éppen ezért egyszerűen és olcsón kiépíthető és működtethető.
Miért lehet jó választás egy decentralizált szellőztető és mit kell tudni működéséről?
Decentralizált szellőztető és központi szellőztető. Mi a különbség közöttük? A decentralizált szellőztető tehát egy egyhelyiséges hővisszanyerős berendezés, amely egyetlen helyiség levegőjének cseréjét és tisztítását végzi el. A központi szellőztető rendszerrel összevetve sokkal kisebb teljesítményű, lényegesen kevesebb levegő cseréjét végzi el óránként. Amíg a központi szellőztető a szellőztető rendszerek csoportjába tartozik és egy komplett lakás, de legalábbis több helyiség levegőjének keringetéséért felel, addig a decentralizált szellőztető csak az adott helyiségben gondoskodik a friss levegő beáramlásáról és szűréséről.
Hogyan működik a decentralizált szellőztető?
A decentralizált szellőztető működése roppant egyszerű. Alapesetben egyetlen ventilátorral rendelkezik, amelynek forgásiránya változtatható. Ez a ventilátor először a helyiségben lévő, elhasznált levegőt kezdi el kifelé fújni a lakásból. Ennek során a levegő egy lyukacsos kerámia csövön halad keresztül, amely során a cső lemezei elnyelik a kiáramló levegő hőjének jelentős részét és eltárolják azt. Majd a ventilátor forgásiránya megváltozik és már nem bentről kifelé, hanem kintről befelé kezdi el terelni a levegőt.
A megoldás egyik hatalmas előnye, hogy ekkor a kinti levegő ugyanazon a csövön halad végig, mint a kifújt benti: a kerámiabetét pedig eltárolta a hőt, amelyet most képes ezt visszaadni a beáramló levegő részére. A gyakorlatban a rendszer nagyon hatékony, hiszen a kinyert hő akár 90-95% százalékát is képes átadni. Gondoljunk csak bele, hogy télen milyen előnyös ez a tulajdonság: úgy tudunk szellőztetni, hogy egyúttal nem hűtjük ki a helyiséget, amellyel végső soron jelentős összegeket spórolhatunk fűtésszámlánkon.
Melyek a decentralizált szellőztető lefontosabb előnyei?
A központi szellőztetőtővel összehasonlítva egy nagyon egyszerű megoldásról van szó, így értelemszerűen egyszerűen is kiépíthető. Nem kell hozzá semmilyen csőrendszer, nincs szükség központi egységre. Mindösszesen egyetlen falat kell áttörni, ahol a cső kiépítésre kerül és amelyen keresztül a levegő cseréje megvalósul. A lakás bármelyik helyiségébe kiépíthető, legyen szó a fürdő vagy hálószobáról.
Ráadásul nem csak a friss levegő beáramlását biztosítja, hanem nagyon jól szabályozható vele a páratartalom is. Ezzel pedig megelőzhetjük a penészesedés kialakulását. Mindenesetre remek választás allergiások számára is, hiszen nem csak felmelegíti a kintről érkező levegőt, hanem meg is szűri azt. Így nem jut be a lakásba szmog, a por vagy a pollen, amely különösen nagyvárosi környezetben előnyös tulajdonság. Nem csak kiépítése, hanem üzemeltetése is kifejezetten pénztárcabarát, minimális fogyasztás és alacsony költségek mellett üzemel.
Mire kell figyelni a decentralizált szellőztető kiépítésénél?
A decentralizált szellőztető működése nagyon halk, de természetesen nem teljesen csendes, így a hálószoba esetén érdemes végiggondolni, hogy mi az a zajszint, amelyet képesek vagyunk elviselni, zavarna-e a minket egy ilyen rendszer működése. A legegyszerűbb típusok egyetlen, változtatható forgásirányú ventilátorral rendelkezik, amelyek előbb kiszívják, majd befújják a levegőt. Ez alapvetően nem jelent gondot, viszont a fellépő kisebb vákumhatás és kiegyenlítetlen szellőztetés nem alkalmazható olyan helyiségben, ahol bármilyen nyílt égésterű berendezés van. Ekkor megoldás lehet párosával felszerelni a szellőztetőt vagy két ventilátoros típust választani, amelyek képesek arra, hogy egyszerre ki- és befelé is áramoltassák a levegőt.