Amikor családi házunk tervezése zajlott, rengeteg mindent kellett viszonylag rövid idő alatt eldönteni, ám ezek közül egyik sem okozott akkor kihívást, mint annak a kérdése, milyen elektromos fűtést válasszak. Azt már a legelejétől kezdve pontosan tudtam, hogy emellett a technológia mellett teszem majd le a voksomat, erre pedig két jó okom is volt. Egyfelől ezt tartom mind közül a legbiztonságosabbnak, ami valljuk be, nagyon is fontos érv, másfelől tiszta és kényelmes.
Ám ahhoz, hogy tudja, milyen elektromos fűtést válasszak, ezek a szempontok még kevésnek bizonyultak. Tudniillik ma már számtalan alternatíva létezik – sőt, tulajdonképpen azt tapasztaltam, hogy ezen a területen van a legtöbb -, amelyek mind-mind rendelkeznek előnyökkel és hátrányokkal egyaránt. Ezért aztán végül szakértői segítséget kértem, hiszen annak eldöntésében, hogy milyen elektromos fűtést válasszak, nagyon sokat segített egy profi útmutatása. Az ekkor kapott információkat igyekszem most átadni és megkönnyíteni azok dolgát, akik hasonló dilemmában vannak épp.
Egyéb fűtési rendszerek: mikor éri meg váltani?
Persze amikor építkezésről, vagy komplett felújításról van szó, akkor némiképp egyszerűbb a dolgunk, hiszen a nulláról történik a kivitelezés, legyen szó a fűtési rendszerek bármelyikéről is. Ám egész más a helyzet olyankor, amikor már van egy működő megoldás – például lakás, vagy házvásárlást követően – és a kérdés nem az, hogy milyen elektromos fűtést válasszak, hanem sokkal inkább valami olyasmi, hogy hozzányúljak-e a meglévő megoldáshoz, vajon profitábilis lesz-e az átalakítás. Tudniillik kár is volna tagadni, ma már bármilyen alternatíva mellett is határozunk, egy dolog biztos.
Mégpedig az, hogy komoly anyagi ráfordítást igényel majd a kivitelezés. Ezért aztán a tervezés fázisának első lépése mindig az alapos kalkuláció elkészítése kell, hogy legyen. Ennek során figyelembe kell venni az időtényezőt, a megtérülést, a várható piaci és gazdasági folyamatokat, egyszóval mindent, így ez nem is egy egyszerű feladat. Ugyanakkor csak így határozható meg, végül milyen elektromos fűtést válasszak, esetleg milyent ne, azaz bölcsebb-e meghagyni azt a megoldást, ami már bent van az ingatlanban. Mindegyik alternatíva kapcsán számoljunk a pozitívumokkal és negatívumokkal is, ismerjük meg például alaposan a központi klíma előnyeit és hátrányait is.
Családi ház fűtés rendszerek – előnyök és hátrányok
Amikor felmerült a gondolat, hogy milyen elektromos fűtést válasszak, már tökéletesen tisztában voltam azzal, hogy biztosan nem a gázzal, vagy a tűzifával való megoldás mellett határozok majd. Ez azonban nem azt jelenti, hogy másnál ne ezek valamelyike jelentené az optimális alternatívát. Ugyanakkor a kérdés megválaszolásához nem elég ismerni a családi ház fűtés rendszerek módozatait, hanem azt is meg kell határoznunk, mi alapján válasszunk. Nagyon sokat nyom a latban például az alapterület és persze a szigetelés állapota is.
Azonban sokan talán nem is gondolnák, de az életvitel is döntő befolyással bír. Tudniillik amikor azt kellett eldöntenem, milyen elektromos fűtést válasszak, az egyik legfőbb érvem a technológia mellett a komfortérzet volt. Nincs szükség bonyolult karbantartásokra, pár mozdulattal beállítható a kívánt hőfok – akár távvezérléssel is – és egyáltalán nem jár semmilyen piszokkal. Ezzel szemben a tűzifa állandó munkával jár, a gáz pedig mindig rejt magában némi kockázatot. Így aztán csak az volt a kérdés, milyen elektromos fűtést válasszak, az biztos volt, hogy emellett a megoldás mellett teszem le a voksomat.
Infra padlófűtés – a hamisítatlan kényelem
A kellemes – és persze folyamatos – melegnél csak az az optimálisabb, ha maga a fűtőtest nem vesz el jelentős mennyiséget belső tereinkből. Erre az infra padlófűtés a tökéletes választás, bár némi korrekcióra szorul ez a megnevezés. Tudniillik a technológia valóban az infrán alapul, ám ez valójában fűtőfilm, hiszen a laminált padló alá rejtve fejti ki hatását. Tekintettel arra, hogy a számtalan előnye mellett rendelkezik néhány hátránnyal, a szakemberek ma már inkább az alumínium fűtőszőnyegek használatát javasolják. Amikor tehát az a kérdés, hogy milyen elektromos fűtést válasszak, akkor ezzel a lehetőséggel is érdemes számolni, ám azt feltétlenül vegyük figyelembe, hogy a megfelelő árnyékolást és beépítést csak specialista tudja elvégezni.
Végül akkor milyen elektromos fűtést válasszak?
Ahogy arra a cikk elején is kitértem, családi házunk kivitelezése során az egyik legnehezebb kérdést azt jelentette, milyen elektromos fűtést válasszak. Az infrasugárzó, az infrapanel és persze az elektromos panelek, konvektorok mind remek alternatívát nyújtanak és olykor ezek kombinációjával érhető el a kívánt eredmény. Ám ennek pontos meghatározása laikusként bizony embert próbáló feladat lehet. A legbölcsebb, ha kikérjük szakember tanácsait és olyanra bízzuk a fűtésrendszer megtervezését, aki évtizedes tapasztalattal rendelkezik a területen.