Milyen tényezőket kell figyelembe venni épületgépészet tervezés során?

Egy új lakóingatlan, vagy ipari létesítmény felépítését megelőzően az épületgépészet tervezés az egyik legfontosabb lépés. Ennek során számos tényezőt kell figyelembe venni annak érdekében, hogy végül majd komfortos és biztonságos környezetet alakíthassunk ki. Tekintettel arra, hogy rengeteg szakágból álló folyamatról van szó, az épületgépészet tervezés egy rendkívül komplex feladat, amely egyszerre foglalja magában a fűtési, hűtési, szellőztetési, vízellátási és csatornázási rendszerek kialakítását és optimalizálását.

Minden egyes területnek megvannak a maga sajátosságai és követelményei, amelyek összhangban kell, hogy legyenek az épület rendeltetésével, méretével és a benne élők vagy dolgozók igényeivel. Ezen túlmenően, az épületgépészet tervezés során figyelembe kell venni az energiahatékonysági szempontokat is, hiszen a megfelelően megtervezett ökoszisztéma segítségével nemcsak a komfortérzet növelhető, hanem jelentős megtakarítás is elérhető.

Az épületgépészeti tervezési alapelvei és követelményei

A fentiek tükrében nem is lehet kérdéses, hogy ezt a folyamatot minden esetben hozzáértő szakemberekre kell bíznunk. Az épületgépészeti tervezés első lépése az ingatlan esetében szóba jöhető alapelvek és követelmények meghatározása. Ide tartozik az épület rendeltetése, a használat módja és természetesen a helyi jogszabályi előírások figyelembevétele is. Az épületgépészet tervezés során fontos meghatározni az épület energetikai besorolását és a környezetvédelmi szempontokat is.

 

Fontos szem előtt tartani azt is, miszerint a korszerű rendszerek tervezésénél nem csupán az energiatakarékosságra való törekvés, de egyúttal a fenntarthatóság is kulcsfontosságú tényezők. Amennyiben erre elegendő fókusz kerül az épületgépészet tervezés folyamán, úgy sokkal magasabb élettartammal számolhatunk, ami alacsonyan tartja az üzemeltetési költségeket is. Szintúgy kardinális, hogy az energetikai rendszerek (például a fűtéstechnika, valamint a hűtési és szellőztetési megoldások) harmonikusan együttműködjenek az optimális teljesítmény érdekében.

A megfelelő épületgépész szaküzlet kiválasztása

A kivitelezési fázis zökkenőmentes lebonyolítása érdekében az épületgépész szaküzlet megválasztása kulcsfontosságú lépés. Ezek a szolgáltatók széles választékban kínálnak különféle berendezéseket és anyagokat, amelyek elengedhetetlenek a hatékony és megbízható rendszerek kiépítéséhez. Ráadásul ezekben a boltokban  nemcsak a szükséges termékeket találhatjuk meg, hanem szakértői tanácsokat is kaphatunk, amelyek segíthetnek a legmegfelelőbb megoldások kiválasztásában.

 

A számunkra legideálisabb beszerzési forrás megválasztására már az épületgépészet tervezés fázisában tanácsos kiemelt hangsúlyt fektetnünk. Egyfelől így folyamatos támogatásra számíthatunk, mindamellett, hogy a szükséges gépek, kiegészítők és eszközök beszerzését már időben elindíthatjuk.

Az épületgépész bolt szerepe a karbantartásban és javításban

Az épületgépész bolt nemcsak az új rendszerek telepítésekor, hanem a már meglévő rendszerek karbantartása és javítása során is fontos szerepet játszik. A rendszeres és a szükséges javítások elvégzése nélkülözhetetlen az egyes alrendszerek hatékony és biztonságos működéséhez. Az épületgépész boltokban beszerezhetők azok az alkatrészek és kiegészítők, amelyek szükségesek a karbantartási munkák elvégzéséhez.

Új ingatlanok esetében az épületgépészet tervezés kardinális pontja, hogy kizárólag olyan elemek telepítése mellett tesszük le a voksunkat, amelyekhez hosszú ideig garantáltan elérhető lesz a gyártói támogatás és persze a pótalkatrészek beszerzésével sem lesz majd gond. Többek közt ezért sem érdemes ezen a lépésen spórolnunk, hiszen ha pár éven belül cserélni kell – akár egy fűtést, vagy annak csak egy részét -, az nagyon komoly plusz kiadásokkal is járhat.

Az épületgépészet tervezés folyamata

Az épületgépészet tervezés folyamata több lépésből áll, amelyek mindegyike fontos a végső rendszer minősége és hatékonysága szempontjából. Az első lépés az igények felmérése és a tervezési koncepció kidolgozása, amely során meghatározzuk a rendszerek alapvető paramétereit és működési elveit. Ezt követi a részletes tervezés, amely magában foglalja a rendszerek pontos méretezését, az anyagok és berendezések kiválasztását, valamint a telepítési terv elkészítését.

Ennek során figyelembe kell venni az épület adottságait, a helyi éghajlati viszonyokat és specifikus igényeket is. Az épületgépészet tervezés fontos része a költségvetés elkészítése is, amely segít a projekt pénzügyi kereteinek meghatározásában és a költséghatékony megoldások kiválasztásában​.