Mire jó a légtisztító? Utánajártunk. Gyakran találkozhattunk már a tévében, magazinokban vagy interneten különböző légtisztító berendezések reklámjaival, amelyeket látva felmerült a kérdés: pontosan mire jó a légtisztító? A hirdetések különféle szűrőket, innovatív technológát, ionizációs rendszereket, egyedi funkciókat és ezernyi más hangzatos eljárást ígérnek. A zavarba ejtően nagy választékban csak úgy tudunk eligazodni, ha megismerjük, hogy mire jó a légtisztító, és mit kell egy ilyen gépnek kötelezően tudnia.
A rossz minőségű levegő káros hatásai
Gyakran hangoztatják a szakemberek, hogy milyen fontos a rendszeres szellőztetés. És igazuk van! A zárt terekben, irodákban vagy lakóépületekben belélegzett levegő általában rosszabb minőségű, mint a szabadban. Elsőre talán ijesztően hangzik, de a beltérben penészgombák spórái, pollenek, baktériumok, állatszőr, felverődő por és kellemetlen szagok terhelhetik a levegőt. Mindezek egészségkárosító hatásait nem kell külön ecsetelni. Rosszabb esetben légzőszervi megbetegedéseket, allergiás rohamokat váltanak ki a levegőben keringő kórokozók. Ideje megszabadulni tőlük! A felsorolt példák röviden választ is adnak arra, hogy mire jó a légtisztító.
Amit magunk is megtehetünk
Mielőtt részletesebben rátérünk, hogy mire jó a légtisztító, nézzük meg azt is, hogy mire nem jó. Még egy HEPA szűrős légtisztító sem nyitja ki helyettünk az ablakot, hogy szellőztessen. Nem törli le a port a polcokról, nem váltja ki a vegyszeres tisztítószereket és nem szívja el a párát sem főzés során a konyhában. Ezeket a feladatokat bizony magunknak kell megcsinálni. Azaz még egy légtisztító berendezés mellett is szellőztessünk és portalanítsunk rendszeresen, keressünk természetes tisztítószereket és lehetőség szerint használjuk a páraelszívót a fürdőszobában és a konyhában. Amennyiben mindezekre odafigyelünk, frissebb, egészségesebb levegőt szippanthatunk be a mindennapok során. De egy légtisztító berendezés teheti teljessé a jobb minőségű levegő iránti törekvésünket.
A légtisztító elhelyezése
Egy légtisztító akkor dolgozik igazán hatékonyan, ha megfontoltan választunk neki helyet otthonunkban. A ventilátoroknak köszönhetően fokozottabb a légmozgás a készülék körül, így nem érdemes túl közel helyezni a falakhoz, bútorok oldalához vagy bármilyen más berendezési tárgyhoz, ami csökkentheti teljesítményét. Érdemes végigolvasni a készülékhez adott leírást, amely segít a készülék helyét kiválasztani.
Egy légtisztító, több szűrő
Tehát mire jó a légtisztító? Ha szigorúan szakmai és technikai szempontból válaszolunk a kérdésre, akkor azt mondhatjuk: a berendezés különféle szűrők segítségével eltűnteti a port, állatszőrt, megköti a vegyianyagokat és 0,3 mikron méretig kiszűri a polleneket és allergéneket a levegőből. Mindezt nem egyetlen szűrőberendezés végzi a légtisztítóban. Egy jó minőségű légtisztítóban többféle szűrő is dolgozik, mindegyiknek más a feladata. Nézzük meg, milyen szűrőkről van szó.
Előszűrő
Legfontosabb feladata az előszűrőnek a nagyobb porszemek, hajszálak, állatszőr eltávolítása. A „nagyobb” porszem persze relatív megfogalmazás, hiszen előszűrő esetén a milliméter ötezred részéről beszélünk. Ahogy elnevezése is mutatja, előszűri a levegőt, így a berendezés többi szűréjének is hatékonyan segít.
HEPA szűrő
A HEPA szűrős légtisztító rendkívül hatékonyan tisztítja meg a levegőt a spóráktól, finomportól és különféle allergén anyagoktól. Amíg az előszűrő 0,5 mikron méretig tisztít, addig a HEPA szűrő eltűnteti a 0,3 mikron méretű részecskéket is. Ennek köszönhetően a levegőben található kórokozóknak 99,97 százalékát kiszűri. A HEPA szűrővel ellátott légtisztító allergiásoknak kifejezetten ajánlott.
Aktív szénszűrő
Az aktív szénszűrő egyszerű kémiai kölcsönhatás alapján működik. Lényegében magához vonzza, majd a felületén megköti a kipárolgó káros vegyületeket, vegyi anyagokat. Nem ipari szennyezésre kell gondolnunk természetesen. A lakkok, festékek, különböző felületkezelő anyagok párolgása is lehet veszélyes, a szénszűrő ezeket a molekulákat köti meg. Remekül elbánik a kellemetlen szagokkal is.
Mire jó a légtisztító? Remélhetőleg választ kaptunk a kérdésre.