Mit érdemes tudni az energiatakarékos parapetes gázkonvektorról?

Az energiatakarékos parapetes gázkonvektor remek megoldás lakásunk energiahatékonyságának javítására. Bár az elnevezés sokak számára idegenül hangzik, szinte biztos, hogy valamennyien találkoztunk már ezzel a megoldással. Mostani bejegyzésünk témáját az energiatakarékos parapetes gázkonvektor szolgáltatja. Megnézzük, mit kell tudni az elnevezéséről, mit jelent a parapet kifejezés, majd kitérünk ennek a fűtési technológiának az előnyeire, más módszerekkel összehasonlítva.

Mi az az energiatakarékos parapetes gázkonvektor?

A fogalom jobb megértéséhez először a parapet szó jelentését kel megvizsgálnunk. Szó szerinti fordításban a mellvédet vagy könyöklőfalat jelent. Ezt a kifejezést elsősorban konvektorokkal, klímákkal vagy egy ablak beszerelésével kapcsolatban hallhatjuk – akárcsak a mostani esetben. A parapet ugyanis nem más, mint a padló szintje és az ablak könyöklője közötti falszakasz. A parapetre építik be az ablakot és az energiatakarékos parapetes gázkonvektor kapcsán is jelentőséggel bír.

 

Ennek a megoldásnak a lényege, hogy az ilyen típusú konvektorok a parapeten keresztül nyerik az égéshez szükséges oxigént, valamint az égéstermék is itt távozik. A gázkonvektorok kapcsán alapvetően két típust különböztethetünk meg: a zárt, illetve a nyílt égésű konvektorokat. A parapetes konvektor az első csoportot jelenti, míg a nyílt égésű konvektorokat kéményes konvektorokként is szokás emlegetni.

Melyek az energiatakarékos parapetes gázkonvektor előnyei?

A parapetes konvektorok a nyílt égésű konvektorokkal szemben nem csatlakoznak a kéményre: az égéshez szükséges oxigén, valamint a fűtés következtében keletkező égéstermék ugyanazon a csőrendszeresen keresztül érkezik, illetve távozik. A parapetes konvektor minden esetben az ablak alatti falszakaszra kerül felszerelésre: a csőrendszer pedig közvetlenül ezen a falon keresztül van kivezetve.

Ennek köszönhető az energiatakarékos parapetes gázkonvektor egyik legfontosabb előnye, hiszen ez a megoldás jelentősen csökkenti a szén-monoxid felhalmozódásának esélyét. Ráadásul az égéshez szükséges levegőt nem belső térből nyeri, így nem szükséges állandó jelleggel gondoskodni a folyamatos légcseréről. Ugyanakkor mivel az égéstermék az ablak alatti csövön távozik, szellőztetések alkalmával érdemes figyelni arra, hogy nehogy az elhasznált, rossz levegőt engedjük vissza a lakás helyiségeibe.

Másik fontos előnyére pedig az energiatakarékos kifejezés utal. Ez a típus kifejezetten költséghatékony működésre képes, különösen a nyílt égésű konvektorokkal összehasonlítva. A modern típusok akár saját termosztáttal is rendelkezhetnek, amelynek köszönhetően kiválóan szabályozhatók és programozhatók. Valamint ezek a típusok a gázon kívül nem igényelnek semmilyen más energiaforrást, például villamosenergiát, a gáz önmagában elegendő ennek működtetéséhez.

Hogyan alakulnak a parapetes gázkonvektor árak?

Természetesen vannak különbségek az egyes típusok között, de összességében az energiatakarékos parapetes gázkonvektor akkor is jó befektetés lehet, ha létezik nála olcsóbb megoldás is a piacon, hiszen az adott esetben magasabb árát jól képes ellensúlyozni hosszútávon az energiahatékony működéssel.

Az újonnan beszerelt gázkazánoknak meg kell felelniük az Európai Unió energiahatékonysági rendeletének, az úgynevezett ERP rendeletnek. Jelenleg Magyarországon két gyártónak a termékei tesznek eleget a rendeletben foglaltaknak: az Fondital által forgalmazott termékek, valamint a FÉG parapetes konvektor (magyar vállalat, az egykori Fegyver- és Gépgyár Rt. jogutódja). Ezekkel a típusokkal minden bizonnyal mi is találkoztunk már, hiszen rengeteg hazai háztartásban fordulnak elő.

A modern típusok azonban rengeteg előnnyel rendelkeznek a mára már elavult modellekkel szemben, a legtöbb őrláng nélküli, úgynevezett piezo gyújtással működik. Ha maradnánk a gázzal történő fűtés mellett, viszont valamilyen energiahatékony megoldásban gondolkodunk, akkor az energiatakarékos parapetes gázkonvektor jó megoldást jelenthet.