Újra és újra felmerül a nagy kérdés, miszerint melyik jelenleg a legjobb megoldás a fűtés rendszerek közül? Elég sok minden közül válogathat az, aki valamilyen módon szeretné felfűteni az otthonát. Ehhez viszont rengeteg tényezőt figyelembe kell vennie, hogyha nem szeretné pazarolni a fűtésre fordított energiát feleslegesen. Alapjában véve három fő tényezőt kell szem előtt tartani. Elsősorban azt, hogy milyen az épület típusa, ezt követően érdemes kiszámolni a kivitelezés költségeit és végül az adott rendszer előnyeit sem árt összevetni a többivel.
Milyen fűtés rendszerek közül válogathatunk?
A gázcirkó és a gázkazán talán hazánkban a legelterjedtebb, de nem sokkal lemaradva követi a szilárd tüzelésű kazán. A napelemek fejlődésével a napelemes fűtés is elérhető technológiának számít. Ezeken kívül, számos háztartásban infrafűtés vagy padlózatba épített fűtőfilm üzemel.
Fűtés rendszerekről röviden – előnyök és hátrányok
A gázfűtés vitathatatlanul hatékony, viszont vannak hátulütői is a dolognak. Például az, hogy a kondenzációs kazán biztonságos használata megköveteli a dupla kémény kialakítását. Ezzel csak az a probléma, hogy ez igen nagy költségeket emészthet fel. Egy ilyen rendszer kiépítése, a kazánnal, a vezetékekkel és a fűtőtestek beszerelésével elérheti a 2 -3 millió Forintot is, amiben benne van a munkadíj is.
Az előnyök közé sorolható az is, hogy ez egy régóta alkalmazott technológia, ezért igen megbízhatónak számít. Minden helyiségben egyénileg szabályozható a hőmérséklet, mégsem kell ezeket külön fűteni. A kombinált kazánok korlátlan mennyiségben képesek meleg vizet előállítani. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy egy ilyen kazán nem képes egyszerre két feladatot ellátni. Tehát vagy fűt, vagy használati meleg vizet termel. Kényelmesebb a szilárd tüzelésű változatokkal szemben, mert nem kell a tüzelőanyaggal foglalkozni.
A napelemekről egyre többet lehet hallani manapság. Ez a folyamatosan növekvő hatékonyságnak köszönhető. Továbbá annak, hogy egyre többen keresik az egyénileg kialakítható fűtés rendszereket, amelyeknek gazdaságos az üzemeltetése. Ha valaminek, akkor a napelemes fűtés rendszereknek az, mivel megújuló és környezetbarát energiát használ a fűtőtestek felmelegítéséhez. A rendszer sajátossága, hogy egyéni fűtési profilokat állíthatunk, így teljesen személyre szabható az otthonunk fűtése.
Azt már kevesen tudják, hogy a megtermelt többletenergia visszatáplálható az áramszolgáltató hálózatába. Megfelelő körülmények mellett, ebből akár bevétel is elérhető. De mik a hátrányok? Sokan egyből rávágnák, hogy például felhős időben nem termel elég áramot és a fűtőtestek kihűlnek. Ez viszont nem igaz. Már sokkal jobb minőségűek a napelemek, így ez a veszély nem áll fent. A minőségnek viszont ára van, nem is kicsi, ezért egy ilyen rendszer kiépítésének az összege, dupla annyiba kerülhet, mint a gázfűtés. Hosszútávon azonban megtérülő befektetésnek számít. Tehát ez egy magasabb beruházás, ami idővel megtérül.
Az infrapanel ezzel szemben könnyen és elég olcsón kiépíthető. Az elektromos áramot infrasugarakká alakítva melegíti fel a környezetében lévő tárgyakat és testeket. Nem igényel karbantartást és nincs szükség engedélyeztetésre sem. Eddig ez hangzik a legjobban, viszont a kompromisszumokkal itt is számolni kell. A fűtés rendszerek ezen változatát központi helyen kell elhelyezni. Az infrapanelek viszont elég nagyok az elérni kívánt hatásfok érdekében, ezért gondot okozhat a helyhiány. Amint kikapcsolja, a helyiség azonnal elkezd kihűlni.
Fűtőfilm formájában elektromos padlófűtésként is használható. A melegvizes padlófűtéssel ellentétben, a fűtőfilm telepítése sokkal egyszerűbb és kevésbé költséges. Ráadásul a meghibásodás lehetősége is igen csekély a megfelelő kivitelezést követően. Ha időközben mégis megsérül a fűtőfilm, akkor egyszerűbben beazonosítható a meghibásodás helye, mint a melegvizes padlófűtés esetében. A melegvizes padlófűtés hatékonysága vitathatatlan, csupán a kiépítése bonyolultabb és sokkal költségesebb.