Az elmúlt évtizedekben komoly figyelmet kapott a passzívház tervezés, aminek egyik célja a globális felmelegedésből adódó környezeti problémák csökkentése, a felesleges energiafelhasználás mérséklésével. Sokan vannak, akik „úri hobbinak” tartják az ilyen jellegű építési megoldásokat, gondolván, hogy a költségek az egeket verik, de valójában teljesen megtérülő befektetésről van szó. A passzívházak ennek ellenére elég csekély arányban épülnek az országban.
A jövő egyértelműen ezen trend felé látszik elmozdulni, ugyanis a folyamatosan növekvő energiaárak rákényszerítik a tulajdonosokat a megfontolt tervezési és kivitelezési megoldásokra. Ha most szeretne egy új otthont az alapjaitól felépíteni, akkor mindenképpen érdemes elgondolkodnia azon, hogy az egy passzívház legyen. A könnyebb döntés érdekében bevezetjük egy kicsit ebbe a világba és megmutatjuk a passzívház építés nyújtott előnyöket. Tartson velünk az utazásban!
Passzívházak régen és most
Mielőtt a modern típusú passzívház tervezés világában elmerülne, érdemes egy kis történelmi visszatekintést végezni a hagyományos építési módokba, amelyek remek ötleteket adhatnak. Bármilyen meglepő, a hagyományos paraszti otthonok is megfeleltek bizonyos mértékben a passzívházak kritériumainak. Vastag, általában vályog vagy döngölt földből készült falaik voltak, kis ablakokkal. Ezen megoldás mentén, a belső terek télen viszonylag melegek, nyáron pedig hűvösek voltak.
Bár akkor még nem sokat értettek a passzívház tervezéshez, azért igyekeztek olyan otthonokat létrehozni, amelyek minimális fenntartást igényeltek. A modern rendszerek bizonyos szinten ezt az elvet követik. A különféle építőanyagok kiválasztása során dominálnak azok a típusok, amelyek kiváló hőszigetelő tulajdonsággal rendelkeznek. Ezek kiegészítésre kerülnek minőségi szigeteléssel, hogy a hatékonyság fokozása megvalósuljon. A precíz tájolás szintén meghatározó a passzívház építés során.
Mire kell figyelni a passzívház tervezésekor?
A cél a minimális hőenergia elvesztése és a hatékony, természeti rendszerek által kinyerhető meleg befogása, megtartása. Az átlagos rezsi éves viszonylatra való levetítésében a 80 %-ot a fűtés és meleg víz adja, ha pedig itt lehet spórolni, akkor az komoly megtakarítást eredményez. A passzívház építés minden esetben déli tájolást követel. A nagyméretű üvegfelületek beengedik a napfényt és azt csapdába ejtve üvegházhatást hoznak létre. Ez olyan hatékonyan működik, hogy még a téli szórt fény is bőven elég a kívánt hőmérséklet eléréséhez. Természetesen nyáron éppen ellenkezőleg, a hűtés jelenthet problémát, de ilyenkor az automatizált redőnyök nyitásával-zárásával érhető el a túlzott meleg elkerülése. A kiváló szigetelés pedig gondoskodik a megfelelő klíma megtartásáról, még a nagyobb telek és forró nyarak alkalmával is.
A passzívházak és a szellőztetés
A passzívház tervezés másik sarkalatos pontja a megfelelő szellőztetés biztosítása. Az egyedi hővisszanyerős rendszerek segítségével biztosítható, hogy mindig az optimális tartományon lehessen tartani a beltéri viszonyokat. A szellőztetés megoldása azért sem elhanyagolható, mert a magas szintű szigetelés miatt, a légtér gyorsan megtelik vízpárával, ami kicsapódva a hideg felületekre, penészedést idéz elő. Az említett eljárással ugyanakkor folyamatosan juttatható be friss levegő és a felesleges pára kiszűrése sem okoz gondot.
Passzívház tervezés szakértői háttérrel
A passzívház tervek esetében mindig fontos a megfelelő engedélyek megléte. Ezt szakértők végzik az erre létrehozott hivatalokban. Nem mindegy ugyanis, hogy valaki hivatalosan szeretne egy ilyen ingatlant felépíteni vagy megelégszik azzal, ha a már meglévő otthonát alakítgatja és teszi energiatakarékossá.
A passzívház tervezés minden esetben legyen profira bízva!
A költségek a kezdeti szakaszban kicsit magasabbra rúghatnak. A megtérülés körülbelül 10 évre tehető. A kiváló befektetés előnyei nem maradnak el, valamint eladás esetén az épület is többet fog érni, tehát a beruházással csak jól járhat.