Minden épület esetében fontos a megfelelő szellőztető rendszerek kiépítése. Mindennek az alapja az átgondolt tervezés, hiszen a szellőzéstechnika által egészségesebb benti környezetet teremthetünk, sőt, akár gazdaságos módon valósítható meg a fűtés. Ehhez azonban speciális technológiára van szükség a hővisszanyerős szellőztető rendszer képében, ami rengeteg előnnyel rendelkezik, de az alkalmazása nem minden esetben egyszerű.
A szellőztető rendszerek növelik a komfortérzetet
Sokkal kellemesebb egy olyan lakásban tartózkodni, ahol friss a levegő. Nyáron ez viszonylag könnyen biztosítható, hiszen csak ki kell nyitni az ablakokat és máris beáramlik az üde, oxigénben dús levegő, már ha olyan környezetben élünk, mert a nagyobb városokban a légszennyezés miatt ez nem mindig kellemes. A nyitott ablakon sajnos nemcsak a friss levegő áramlik be, hanem a nem kívánt látogatók is tiszteletüket tehetik az otthonunkban, mint például a különféle rovarok, bogarak. Ellenük még aránylag könnyen védekezhetünk szúnyogháló segítségével. De ott van például a roppant zavaró zaj. Ha nagy a forgalom, vagy éppen útépítés zajlik a közelben, akkor a szálló por is problémát jelenthet. Az allergiásoknak a pollenek fogják megkeseríteni az otthon töltött idejüket. A központi szellőztető rendszer viszont télen-nyáron friss levegőt, ha kell akkor meleget is biztosít az otthonunkban.
Miért olyan fontos szellőztetni?
Mert a dohos, állott levegő rossz hatással van a közérzetünkre. A lecsapódott pára kedvez a penészgombáknak, amitől légúti betegségek alakulhatnak ki. A szellőztetéssel kellemesebb, friss illat lesz a beltérben. Bizonyára mindenki megtapasztalta már, milyen rossz egy nem szellőző, teljesen izolált szobában felébredni, kiszáradt torok és rossz szájíz kíséretében, ahol szinte kapkodni kell a megmaradt levegő után. Az épületek hőszigetelése az építőanyagok és a modern nyílászárók által egyre fejlettebb, ami nagyszerű pozitívum, viszont egy hermetikusan lezárt lakásban mindenképp biztosítani kell a megfelelő szellőzést is.
Mi az a hővisszanyerős szellőztető rendszer és miért jó?
Elsődleges szerepe, hogy elszívja és a kinti környezetbe fújja a benti, elhasznált levegőt. A helyére pedig befújja a friss levegőt. Ehhez elszívási és beszívási pontok kialakítására van szükség. Alapvetően két fő részből tevődik össze. A központi szellőztető szíve maga a szellőztetőgép. Ez felelős a levegő be- és kiszívásáért, a másik részbe pedig a rendszerelemek (csövek, elosztódobozok, légszelepek) tartoznak. A hőcserélő rendszer nyáron lehűti a beáramló levegőt, télen pedig felmelegíti azt. Napelemmel párosítva ez szinte 0 költséget jelent. Tehát, energiatakarékosság szempontjából kiválóra vizsgázott a szellőztető rendszerek kategóriájában. A jó tervezés mindennél fontosabb, mert gyakran felvetődik hátrányként, hogy ezt nem engedheti meg magának akárki, mivel nagyon költséges a kiépítése. Éppen ezért lényeges pontos számításokat végezni azzal kapcsolatban, hogy milyen teljesítményű szellőztető gépre van szükség. Nem beszélve arról, hogy ez a befektetés néhány év elteltével teljesen megtérül.
A hővisszanyerős szellőztető rendszer beszerelése
Újépítésű házak esetében ez eleve bele van foglalva a tervekbe és értelemszerűen központi szellőztető rendszerként fog üzemelni. Már kaphatóak olyan szellőztető rendszerek, amelyeket akár egyedül is beszerelhetünk. Ennek az előnye, hogy nem kell várni a kivitelező csapatra és munkadíjat sem kell fizetni, amivel akár 20-30 % költség is megtakarítható. Mi a helyzet az utólagos beépítéssel? Az egyszerűbb kivitelezés érdekében, érdemes inkább a decentralizált szellőztető rendszerek mellett voksolni. Ezt egy vagy több egyhelyiséges hővisszanyerővel lehet megoldani a legegyszerűbben. A beépítése bármelyik helyiségbe megtörténhet. A fal áttörésére ebben az esetben is szükség lesz, de ezen kívül csak a tápellátást kell biztosítanunk és máris energiatakarékossá varázsoltuk a nappalit. A legnagyobb hátrányt a zajforrás jelenti, mivel a decentralizált kivitelnél a gépek az élettérben kapnak helyet.