A gyermekeket nem lehet elég korán megismertetni az energiatudatosság fogalmával. Az igazság az, hogy az emberiség fennállásának ideje alatt hihetetlen mód megkárosította a bolygót, ám ez nem azt jelenti, hogy ne nevelhetnénk a jövő generációját az energiahatékonyság elveinek a betartására. Szerencsére a kis lurkókat már az egészen pici kortól megtaníthatjuk a környezetbarát magatartásra, így nevelve őket a helyes és tudatos viselkedésre. Azzal nem árulunk el titkot, hogy a havi rezsi mennyire megterheli az átlag polgárok büdzséjét, főleg a téli hónapokban, amikor mindenki feljebb tekeri a hősugárzó készülékek szabályozóját – ezáltal pedig több energiát is fogyasztunk el.
Energiahatékonyságra való nevelés
Ne feledje, amikor a gyermekeket az energiahatékonyság felé terelgeti, fontos lépésről-lépésre haladni, és eleinte kis dolgokkal kezdeni, hogy a gyerkőcök biztosan megértsék az alapokat. Az első „trükk”, amit a srácok elsajátíthatnak, hogy mindig kapcsolják le a villanyt és az egyéb elektronikai készülékeket, ha elhagyják a helyiséget, amiben tartózkodtak. Ez, bár valóban apróságnak tűnik, mégis kiváló bevezetés az energiahatékonyság világába. Szorosan ide tartozik a szabály, hogy a helyiségek között közlekedés során ne hagyjuk nyitva az ajtókat, hiszen így elillan a hő – ezzel arányosan pedig nő a fűtési számla.
Környezetbarát tippek gyerekeknek
El sem hinné, a gyermekek milyen könnyen és gyorsan megszokják majd ezeket a hasznos tanácsokat, úgy téve azokat rutinná, hogy közben észre sem veszik, milyen fontos dolgot cselekszenek. A kicsik nem, viszont a tinik már lehetséges, hogy egyszer-kétszer segítenek elkészíteni az aznapi vacsorát. Amennyiben valóban így áll a helyzet, tanítsuk meg a serdülőt arra, hogy a főzés közben mindig azt a fedőt használja, ami tökéletesen ráillik az aktuális edényre – ezáltal nem vész el az energia, és az ínycsiklandó étel is sokkal gyorsabban elkészül.
Óvjuk a környezetet
A reggeli közös fogmosás közben mutassa meg a srácoknak, hogy nem kell folyamatosan engedni a vizet, míg sikálnak, el lehet zárni a csapot. Néha a fürdést is érdemes egy néhány perces zuhanyzással felváltani – talán mi magunk felnőttek sem hinnénk, milyen tetemes mennyiségű vizet takaríthatunk így meg. Nyilván azt mi is ezerszer hallottuk a szülőktől, hogy ne bámuljuk percekig a nyitott hűtőt. Akkor talán nem értettük, miért ez a nagy szigor, ma már persze világos, hogy az energiahatékonyságra akartak tanítani minket az ősök. Tegyünk mi is így! Ha a gyermekeknek már kicsi korukban el van részletesen magyarázva – az ő szintjükön, hogy mit, miért és hogyan kell cselekedni a Föld megóvásáért, talán javíthatunk még a helyzeten a környezettudatos generáció kinevelésével.