A rohanó hétköznapok forgatagában nem valószínű, hogy foglalkoztatnak a vízvezeték csövek fajtái. Viszont, ha eljön a felújítás ideje, vagy éppen épülőfélben van álmaink otthona, akkor többek között ez a téma is aktuálissá válik. Ezért nem árt tisztában lenni azzal, hogy melyek a vízvezeték csövek fajtái és milyen elvárásokat támaszthatunk ezekkel szemben.
Vízvezeték csövek fajtái tartós kialakítással
Elvégre a választás során ez az elsődleges szempont, hiszen nem szeretnénk, hogyha lépten nyomon cserélgetni, javítgatni kéne egyes szakaszokat, mert csepeg, ereszt, szivárog. Persze ez nem csak azon múlik, hogy milyen csőtípussal készült a rendszer, hanem a kivitelezés minősége is sokat nyom a latban.
Laikus szemmel nézve csak annyi a lényeg, hogy azokon a bizonyos csöveken keresztül folyjon a víz és nagyjából ennyi. Abba már viszonylag csak kevesen gondolnak bele, hogy egy szakembernek mennyi mindent kell figyelembe vennie a vízcsövek fajtáival kapcsolatban. Már eleve az sem mindegy, hogy a fűtési melegvíz áramoltatásához, vagy a használati melegvízhez történik a vezetékek kiválasztása.
A klasszikus rézcső még mindig hódít
Elsősorban a fűtési rendszerek kialakításához célszerű az alkalmazása. Lágy, illetve kemény változata közül választhatjuk ki a megfelelőt. A kemény rézcső felhasználása nagyon sokoldalú hiszen víz, gáz és fűtésszerelésre egyaránt alkalmas. Megfelelő szereléssel, akár 100 év is lehet az élettartama.
A lágy változatát a könnyebb megmunkálás miatt padlófűtések kialakítása során előszeretettel használják. Ebben több az ötvöző anyag és tekercses kivitelben kaphatóak, ellenben a kemény típusú változatnál, melyeket általában 5 mm-es szálban forgalmaznak. Külön beszerezhető a gyárilag előszigetelt változat, ami az energiaveszteség minimalizálására szolgál. Az élettartamát tekintve 60 évvel számolhatunk, ami szintén szép teljesítmény.
Bizonyos környezetben dizájnelemként is megállja a helyét. Míg a legtöbben igyekeznek elrejteni a vízvezetékeket a falban, addig a rézcső színét és megjelenését sokan kedvelik az indusztriális, retro stílusa miatt. Egy ügyes belsőépítész remekül ki tudja használni az ebben rejlő lehetőségeket.
A horganyzott cső felett eljárt az idő
Ami részben igaz, részben nem. Mert tény, hogy még nem is olyan régen szinte csak ezt használták a vízvezeték szerelők. Manapság viszont már léteznek modernebb anyagok, amik sokkal alkalmasabbak az ivóvíz ellátás szempontjából. Ellenben, ha nem az ivóvíz ellátás kialakítása a cél, akkor pl. locsolórendszerekhez még mindig ideális és költséghatékony választást jelent a horganyzott cső.
A mai kor elvárásait minden szinten teljesíti az ötrétegű cső
Az ötrétegű cső a vízvezeték csövek fajtái közül az egyik legmodernebb változat. Minden megvan benne, amit manapság kívánhatnánk egy vízvezetéktől. Ellenálló és remekül terhelhető, az egymásra dolgozott rétegek miatt.
A rétegrendet tekintve az első a polietilén, amit kötőanyag, majd alumínium követ, ami ismét kötőanyaggal folytatódik és végül a polietilén zárja a sort. Tehát a külső, illetve a cső belső fala egyaránt polietilén, a közbenső rétegeket pedig a kötőanyag és az alumínium váltakozása teszi ki. Ellenáll a korróziónak, bírja a nagy nyomást és viszonylag könnyen alakítható.
Az erre a célra tervezett speciális prés szerszám segítségével szerelhetőek fel rá a különböző idomok. Az élettartama simán eléri a 4 évtizedet. Ezek alapján talán egyszerűbb meghozni a döntést, hogy vízvezeték csövek fajtái közül melyik felel meg leginkább az igényeinknek. Természetesen nem árt kikérni több, egymástól független szakértő tanácsát is a témában, mert van, aki az egyik fajtával szeret dolgozni, míg a másik a másikra esküszik.
Na és persze ne feledkezzünk meg ár kérdéséről sem. A réz pl. színesfém révén nem olcsó mulatság, cserébe viszont a legmagasabb időtállósággal rendelkezik és egy bizonyos szempontból esztétikai értéket is képviselhet. A felsorolt fajták a legelterjedtebbek, de ezen kívül még gyakran találkozhatunk pl. PVC, KPE, csövekkel is. Ezekkel későbbi cikkünkben foglalkozunk részletesebben.